Results 1 to 7 of 7

Thread: Mini ghid de Cm

  1. #1
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Targu Mures
    Posts
    16

    Mini ghid de Cm

    Hello


    Am facut un ghid pentru cei care nau chef si timp pentru a citi milioane de pagini.
    Sper sa va placa

    Intro
    Am decis sa fac un ghid de dota pentru modu de cm, tot ce scriu e din experienta proprie, daca am gresit cu ceva scuzatima, sunt si eo om
    Daca esti incepator si nai jucat niciodata cm sau ai jucat doar de cateva ori,atunci iti sugerez sa intri ca observer la jocurile cm sau uitate la replayeuri de la siteuri gen Gosugamers, apoi citeste ghidu, oricu inveti mai multe prin practica decat din teorie.

    Rolurile
    Foarte multi din jocurile de cm nu stiu rolurile lor, de acea primu lucru important este sa invatam cine ce rol are.
    Carry:
    Sunt doua feluri de carry:hard carry si semi carry, diferenta intre cele doua este ca hard carry are nevoie de farm mult ca sa fie o amentintare si celalalt poate sa se descurce si cu un farm minim.
    Pentru un carry este esential farmu si lane control, scopul unui carry este sa farmeze ca sa devina forta coplesitoare asupra inamicului. Asta nu inseamna sa stai afk farm la laneu tau de 30min, cat teamu tau moare constant din cauza ca sunteti -1 la teamfights.
    Este foarte important ca semi-carry sa nu ia farmu de la hard-carry,de exemplu esti specter si te duci jos sa farmezi creepi, dar inainte sa ajungi da un potm tp si ia toate creepi cu starfall pana ajungi tu.
    Exemple de eroi hard- carry :spectre, morph
    Exemple de eroi semi-carry: windrunner,lion

    Support:
    Este rolul cel mai lejer deoarece nu depinde de farm, suportu trebuie intodeauna sa se sacrifice pentru echipa. Un support are rolul de a ajuta carry-ul si de a pune cat mai mare presiune pe echipa adversa, prin gank.
    De obicei este un main support cel care ia gaina si wardsi, si inca una care il ajuta daca asta nare bani,de exemplu daca ai un cm(crystal maiden) si un es(earthshaker) in echipa cm o sa ia gaina la inceput, si es ia primu wards, apoi cm face up gaina, ia wards, dust,tp,smoke.Doar in cazul in care cm nu are bani, vine es sal ajute.
    Exemple de eroi suporti:vengeaful spirit, crystal maiden
    Este important sa ajutati suporti cand pun wards,pentru ca este sansa sa ia gank,de exemplu un cm se duce sa wardeze langa rosh si isi ia un gank de la un clockwerk care sta la panda,astfel cm feedeaza si nici wards no sa aveti.
    Daca inamicul iti distruge wardsurile si nai bani sa la distrugi pe ale lor, incearca sa pui la un alt loc wardu, de obicei cand inamicu are avantaju o sa va distruga wardsii, si astfel este indicat sa pui wardsi intrun mod mai defensiv,adica mai aproape de baza ta.
    O alta greseala comuna este de a pune doar un ward la inceputu jocului, asta nu este bine, un ward intodeauna pune sa se vada runa pentru mideru, si celalalt ori pui la lane ori undeva ca mideru sa vada daca cineva vrea sai faca gank.

    Iteme:
    Folositiva capu aici, nu faceti acelasi iteme fiecare joc, de exemplu daca esti contra blinkeri(qop,puck,storm) si esti cu potm poti face si un orchid, oricu daca facem acelasi iteme fiecare joc unde e distractia?
    Orice rol ai trebuie intodeauna sa ai un TP(teleport scroll) la tine, parerea mea ca aici vedem cine are treaba cu jocu si cine nu, unu care nare un tp tot jocu degeaba spune ca e jucator pro pentru ca nu este.


    Lane Control:
    Mai mult despre tri laneuri vreau sa scriu, ca este la moda genu asta de lane.Tri laneu de preferabil ar trebui sa fie pe easy lane(sentinel jos,scourge sus),deoarece poti face pull si sa ai avantaju turnului.Desigur poti face oriunde trilane chiar si mid, totul depinde de picks.
    Sunt doi feluri de trilane:
    Trilane agresiv care se bazeaza pe kiluri si ownarea totala a laneului: razor cm es
    Trilane defensive cel care se bazeaza pe cresterea carryului :vs lich specter
    Vreau sa mentionez ca carryul pe trilane din 90% din jocuri ar trebui sa ia rob(ring of basilius), daca ai tri es razor cm, pe razor nu ia slipere sau nu stiu ce prostii de starting iteme, ci iei un ring of protection, si apoi de la sideshop iei sobimask.
    Iei rob pentru ca poti pusha toweru mai usor daca esti contra solo hero, si ai armor bonus aura si mana reg daca esti contra tri.

    Teamfights
    Probabil cel mai important lucru in dota, nu numai in cm, este teamfights.Poti sa ai jucatori mai buni decat oponentu daca astia joaca mai bine team tot o sa va bate.
    Cel mai important e sa fii pe faza aici, daca esti initator incearca sa initiezi inainte de initiatoru oponentului, chiar si cei mai buni jucatori fac greseli aici,de acea este important sa ai bani de rebuy cu carry, daca ai facut o greseala sa nu iti costa tot jocu.Aici totul se rezuma la experienta si de echipele.

    Picks/bans/strategii
    Am lasat asta la sfarsit pentru ca daca nu stii rolurile si celalte lucruri nu poti sa faci pickuri sau banuri bune.
    Unii cred ca picku nu conteaza ci jucatori si echipa.Cei care ma stiti ati vazut cum am castigat cu doar skeleton team sau doar agi heroes.Chiar este un adevar la lucru asta, daca inamicu tau e de low skilled nu prea conteaza ce eroi iei sau banezi.
    Dar daca inamicu tau este de mid-skilled atunci conteaza pick ban, poti sa fii echipa de high skilled daca cealalta echipa iti da un outpick total tot o sa iei bataie oricat de bine stii dota.
    Un alt lucru important e sa nu copiezi pe alti capitani, pentru ca nu poti stii ce era in capu lui, dc a luat eroi aia, dc a a banat eroi aia. Incearca sa fii original, folosesteti capu, nu este atat de greu.
    Cel care are first ban are si first pick, cel care are second pick are si last pick, asadar amandoi au un avantaj.Ai crede ca first pick este un avantaj mai mare deoarece poti sa iei cel mai bun erou, dar last picku poate fi si un avantaj si mai mare pentru ca poti sa iei un erou counter sau un erou neasteptat care sa castige singur jocu.
    Un lucru important la pick este sa-ti faci un combo o strategie proprie in acelasi timp sa sabotezi strategia oponentului.Nu ia doar eroi de counter pentru ca o sa ramai cu 5eroi care poate ca sunt eroi de counter inamicului dar nau niciun combo proprie.
    Doar prin experienta poti sa fi un capitan bun,sa ghicesti ce eroi vrea inamicul sau cum o sa faca laneurile, nu te descuraja daca nuti merge din prima, doar prin greseli inveti.


    Mult success la jocurile CM !!!
    Last edited by Spoons^; 1st May 2011 at 08:26 PM.

  2. #2
    Simply The Best ! RaouL's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    LaLa Land
    Age
    33
    Posts
    3,627
    Tare ghidu, am zis sa-l postezi aici, nu sa-l uploadezi

  3. #3
    Registered User AsasinE's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    #ss
    Posts
    188
    Bun ghid Bravo ! Sa mai postezi pe la noi :x

  4. #4
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    lion = semi-carry?
    Parerea mea ar fi ca e un bun supporter ca lina de altfel, decat semi-carry.
    Tare ghidu ! Bravo

  5. #5
    Safelist Member DRG-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bacau
    Age
    33
    Posts
    3,117
    Quote Originally Posted by i.liKe.BeeR View Post
    lion = semi-carry?
    Parerea mea ar fi ca e un bun supporter ca lina de altfel, decat semi-carry.
    Tare ghidu ! Bravo
    Lion e bun si carry, tine bine lane-ul contra lui mirana,furnica etc...




    https://www.youtube.com/user/DrG2bad >>>>>>> Check out Pubbing with DRG and some game casts. Like subscribe & enjoy !

  6. #6
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    De aceea am si intrebat Ms DRG- .

  7. #7
    Safelist Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Romania
    Age
    34
    Posts
    2,350
    lion nu prea e pus support din lipsa rangeului la spells, deci intrun teamfight moare inainte sa apuce sa dea 2spells
    lina e bun support dar sunt altii mai buni

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Affiliates