Results 1 to 15 of 15

Thread: GHID: Lane Control

  1. #1
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075

    Thumbs up GHID: Lane Control

    Lane control guide by ^FEAR (tradus de i.liKe.BeeR)
    Un ghid foarte buni pt incepatori si nu numai privind tot ce inseamna "lane control". Care nu stiti ce reprezinta, va veti da seama din ce veti citi mai jos.
    Sper sa fie util.

    1: Cuvânt înainte

    Din moment ce eu sunt blocat aici, fără posibilitatea de a juca DotA, pentru ceva timp, şi plictisit de scris, ghiduri de erou în acest moment, am decis să scriu ghid despre banda de control, care este una dintre cele mai importante aspecte ale DotA şi, în acelaşi timp, ceea ce multi oameni de mult nu reuşesc sa faca. Acest ghid este destinat în principal pentru a ajuta nou-veniţii să înveţe ceva nou şi sa imbunatateasca pubul 337 beyond godlike. Totusi, acesta poate învăţa pe oricine ceva nou.

    Inainte de a citi: Va avertizez că este textul este fara nici o imagineşi eu sunt sigur că mulţi oameni nu vor citi, iar cei care citesc, sper că veţi învăţa ceva nou şi bucuraţi-vă. Noroc.

    2: Lane control

    Lane control este arta de a gestiona partea dvs de lane. Aici sunt aspectele care le voi explica:
    Last hitting creeps
    Denying creeps
    Harassing & Orb walking
    Creep pulling & blocking
    Map awareness

    2.1 Last hitting

    Ce este "last hit"? Practic, reprezinta a da lovitura decisiva creepilor adversi şi, prin urmare, obţinerea de recompense (aur) de la acestia. E un lucru de bază pentru orice jucator DotA care se considera bun sau decent. Multe persoane gresesc atunci când ei cred că "last hit" se face in partea din joc considerata "laning" şi mai târziu să păstreze doar auto-atack. Ai nevoie de "last hit" pe toata durata jocului în scopul de a obţine iteme, timpurii(early game items) şi tardive(late game items) de joc,. De asemenea, trebuie să se facă pe parcursul jocului pentru practică şi îmbunătăţire.

    Când faceti "last hit" există două lucruri pe care ar trebui sa le aveti in vedere:
    Când faceti "last hit", pentru a o face bine, ar trebui să ţineţi întotdeauna ALT sau sa activati optiunea "healthbars show" în meniu, pentru a vedea HP'ul creepilor, atunci când este vorba lovitură finală.
    Ar trebui să ia in considerare attackul de baza (base damage) al eroului, astfel încât să ştii aproximativ cât de jos trebuie sa fie HP-ul creepilor inainte de a da acest "last hit". Evident, base damage mai mare înseamnă că puteţi face "last hit" atunci când creepii au HP-ul mai mare.

    Deci, de ce să se facă "last hit"şi cum se face cel mai bine?

    Prin "last hit", evident primesti aur(gold). Mai mult aur inseamna obtinerea mai multor iteme. Mai multe iteme înseamnă Ownage mai mare, mai ales dacă ai dat outfarm ( adica tu farm mare si deny mare in acelasi timp, el neputand face last hit si deny) adversarului.

    Ar trebui să dati mereu doar lovitură finală creepilor adversi, după cum spun cuvintele "last hit". Valurile de creepi din ambele părţi sunt perfect echilibrate şi primesc aceleasi upgrade-uri la fiecare 7.5 minute, cu excepţia cazului în care barăcile (RAX) sunt distruse. Deci, prin atacarea de mai multe ori a unui creep, va rezulta in stricarea echilibrului de valuri şi împingerea mai mult spre turnul de inamic. Făcând acest lucru vă mutaţi din zona de siguranţă din turnul dvs şi va lasati expusi la ganks inamic. Luptand sub un turn inamic va va fi greu sa faceti "deny", dar mai multe despre asta mai tarziu.

    Cel mai bun loc de intalnire al creepilor este cel mai apropiat de turnul dumneavoastră fără ca acesta să atace crepii inamici (deoarece ii impinge inapoi spre turnul inamic), deasemene puteti pierde creepii in fata turnului deoarece acesta are damage mare. In lupta sub turnul inamic va fi mai greu pentru a face deny creepilor, dar mai multe despre acestea în secţiunea corespunzătoare.

    Acest lucru este uşor de realizat, dacă vă păstraţi pentru a face doar "last hit" constant şi deny creepi. În cazul în care inamicul este auto-attacker, nu vă faceţi griji, deoarece veti lupta mereu în condiţii de siguranţă sub turnul dvs si adversarii for lua ganks foarte des.

    Last hit-ul se poate face, de asemenea, face prin vrăji, dar nu este bine în toate situaţiile.

    Unele vrăji AoE ca Shockwave sau Waveform poate sa ucida cativa cripi pe val dacă e temporizat bine. Când faceti spell-farm, ar trebui să fie conştienţi de faptul că, la fel ca auto-attack, veti împinge valul de cripi înainte spre turnul advers. Spell-farmul ar trebui să fie folosit atunci când aveţi de gând de gând să verificati runele sau sa gankati alt lane şi atunci când intenţionati să dati jos turnul inamic, astfel încât sa distrugeti rapid creepi inamici.

    Ultimul lucru care ar trebui să il ştiţi este că stilul de last hit nu este acelasi pentru eroi range şi melee;
    Cu un erou melee trebuie să stai la o mica distanta de creepi şi folosin H(hold), doar mergând pentru last hit. Trebuie să ştii, de asemenea, Attack Animation-ul eroului melee. Deoarece diferiti eroi au diferite timpuri pentru animatiile de atac, este important să se familiarizeze cu ele. Aproape toţi eroii melee au animaţie de atac usoara şi este, în general, mai uşor de a face "last hit" cu un erou melee decat cu unul ranged.
    Cu un erou ranged, trebuie să miscati eroul prin zona, şi lovind creepul pentru last hit din cand in cand. Un lucru important este de a lua notă despre un erou ranged ca cel mai important este viteza proiectilului. Deoarece viteza proiectilelor este diferita de la erou la erou, trebuie să vă familiarizaţi cu ele. Eroii ranged au, de asemenea, timpuri pentru animatiile de atac. De exemplu, ar trebui sa stiti ca Razor şi Crystal Maiden au întârziere atunci când fac animaţia de atac şi ar trebui să atace puţin timp înainte, astfel încât sa dea last hit-ul la timp.

    2.2 Deny (Negarea creepilor)

    Ce este negarea? Practic, este uciderea creepilor aliati cu HP-ul scazut în scopul de a preveni inamicul de la obtinerea de aur şi de reducere a castigului sau de experienţă.

    De ce se faca deny şi cum se face? Cum am spus mai sus, prin deny se impiedica inamicul de la obţinerea de aur şi se reduce canitatea de "experienţa" castigata. Cu aur mai putin, adversarul va avea iteme mai putine / slabe, asadar nu va putea sa va domine.

    Un creep negat oferă 36/n experienţă la eroii melee şi 18/n eroilor de tip range, unde n este numărul de eroi în 1000 AoE (Area of Effect). Creepii trebuie să aibă viaţă sub 50% pentru a fi negati.

    La fel ca "last hit" prin "deny" vă asiguraţi că valul de creepi rămâne aproape de turnul dumneavoastră şi veti impinge spre adversari pentru a fi deschis gangurilor. Când veti nega un creep va aparea un semn mic "!" arătându-vă ca ati negat cu succes.

    În unele cazuri extreme eroii aliati pot primi deny de asemenea, dar numai atunci când au sub 25% din HP-ul maxim. Pentru a i se putea face deny, un erou trebuie sa aiba asupra sa urmatoarele buffuri:
    Shadow strike (Ultimata lui Viper nu poate fi negata, iar ultimata lui Venomancer iti scade HP-ul foarte jos, dar nu te va omori, doar in cazul in care ai si ultimata si Venomous Gale, adica primul skill, care de fapt el te va ucide)
    Lucifer's Doom
    Warlock's Shadow word
    Silencer's Curse of the Silent

    Prin negarea eroului aliat veti impiedica, de asemenea, inamicul de la obtinerea de aur şi de experienţă. Dar, înainte de a vă decide daca ii faceti deny sau nu, sa fiti siguri că vor muri din cauza buffului respectiv, altfel ii veti putea strica planurile in cazul in care acesta supravietuieste. Eu nu recomand sa faceti acest lucru în pub-uri, deoarece veti primi flame pentru teamkiller.

    Când eroii sunt negati, abilităţi pasive cum ar fi Sadist, Blood Bath and Flesh Heap, se vor declansa.

    Cativa eroi au capacitatea de a ucide un creep aliat prin vraja. Negarea cu astfel de aptitudini face ca eroii inamici sa nu obtina nici un pic de experienta. Aceste skilluri sunt:
    Lich's Dark Ritual
    Enigma's Conversion (Eidolons give EXP though)
    Lifestealer's Infest
    Bone fletcher's Death pact

    Exceptie este Toss-ul lui Tiny. Prin aruncarea unitatii şi uciderea sa se face deny normal.

    2.3 Harassing(hartuire) & Orb walking

    Ce este Harrasing(hartuire)? Practic este reducerea HP-ului adversarului prin vraji sau atac normal.

    Mulţi oameni cred a omori eroii adversari (a face kills) este principalul scop in early game. A face kill/frag este întotdeauna frumos şi te pune in avantaj cu ~ 250 de aur(gold), dar în fazele de inceput(early game) este de fapt mult mai important pentru a forţa eroul inamic sa mearga înapoi la fântână şi lăsându-vă lane-ul liber pentru free farm. 250 aur(gold) inseamna aproximativ 6-7 creepi omorati şi în cursul acestei perioade puteţi face prin last hit cu siguranţă mai mult de 6-7, dacă aveţi putin talent. Cel mai probabil, eroul inamic va cumpara, de asemenea, TP(Teleportation Scroll), care-l va pune înapoi cu 135 de aur.

    De asemenea, modul cel mai prost prin care poţi muri este să alergi de fapt, cei 10 HP-ERS (eroii cu low HP) in spatele turnurile lor la inceputul jocului (early game). În cele mai multe cazuri (95%), vei muri şi da nivelul / aur / experienţa adversarului tau, precum şi ii oferi "dreptul" la free-farm în timp ce tu esti in starea de respawn(adica pana ce invii). Lasă-i să fugă şi procedati cum am spus mai sus.

    Acum, există două tipuri de hărţuire (harras) despre care trebuie să ştiţi:
    Harras prin atac normal (normal attack)
    Harras prin vraji (spell harras)

    Hartuirea cu atac normal, prin clic dreapta pe eroul inamic, nu este la fel de uşor pe cât pare pentru că procedând astfel veti atrage grupul de creepi asupra dvs (valul de creepi inamici va ignora valul tau de creepi şi va vor ataca pe dvs pana ce va retrageti putin).

    Grupurile de creepi poate favoriza lupta 1v1 in early-game, deoarece in acest stadiu, damageul a 3 creepi este echivalent cu cel al unui erou. Deci, atunci când veti ataca si incerca sa omorati un inamic care are sub 50% HP trebuie sa luati inainte si creepii adversi in calcul. Acest atac asupra dvs al creepilor poate fi evitat prin folosirea skillurilor de orb-effect, dar doar unii eroi beneficiaza de aceste skilluri.

    Hartuirea cu vrăji ce pot lovi doar un singur target (obiectiv), cum ar fi Lightning bolt, este mult mai uşor, deoarece nici nu atrage atacul creepilor asupra dvs, nici nu impinge valul spre adversari. Prin acest fel, veti forţa inamicul să se retragă şi să se vindece, în cele din urmă lasandu-va lane-ul pentru free-farm. Încercaţi să păstraţi HP-ul inamicului scăzut în mod constant incercati sa ii si omorati (daca puteti), în cazul în care nu reusiti, ramaneti la farm, ca veti avea parte si de destule killuri.

    Prin utilizarea vrăjilor tip AoE ca Chain Lightning sau Fire Breath veti hartui inamicul, dar, de asemenea, veti face push şi asta e lucru pe care ar trebui să il evitati. Ar trebui să utilizaţi aceste vraji atunci cand mai multi creepi au HP-ul scazut si astfel veti face last hit la mai multi o data + veti face damage adversarului. Incercati sa nu spamati cu aceste skilluri altfel va veti trezi luptand sub turnul inamic.

    Acum, haideţi să trecem la Orb Walking (voi pastra denumirea in engleza pentru a nu-i strica intelesul). Orb Walking este utilizarea manuala a abilitatilor de orb-effect (mentionate si anterior), de unde si numele, si reprezinta cea mai buna cale de hartuire (harras) deoarece nu atrageti creepii inamici asupra dvs. Doar cativa eroi sunt "binecuvantati" cu aceste skilluri si sunt cei mai buni lane-controllers (adica detin cel mai mare control pe lane-ul pe care se afla) din joc. Acestia sunt:
    Silencer (Glaives of Wisdom)
    Drow ranger (Frost arrows)
    Viper (Poison attack)
    Bone fletcher (Searing arrows)
    Obsidian destroyer (Arcane orb)
    Huskar (Burning spear)
    Enchantress (Impetus)

    Daca va aflati pe lane impotriva celor mentionati mai sus va fi foarte greu pentru dvs sa faceti "last hit".

    2.4 Creep pulling & blocking (din nou nu voi traduce cuvintele pentru a nu altera intelesul lor. Va veti da seama ce reprezinta din explicatii - cei care nu stiu, si cei care nu cred ca pot sa le traduc - PM me si va voi da si cuvintele romanesti afiliate acestora)

    Acestea sunt tehnici avansate utilizate pentru priva inamicul de primirea de experienţă inamic şi împingerea luptei spre turnul dumneavoastra.

    Creep pulling inseamna sa faceti ca valul de creepi de pe lane sa se intalneasca cu un creepii din padure pe care ii atrageti dvs pe lane (atacati creepii neutri si mergeti spre lane, acestia va vor urma si se vor intalni cu cei aliati dvs si se vor ataca reciproc, doar sa fiti atenti la "temporizare" sa nu faceti aceasta miscare mai repede / tarziu). Prin acest fel, veţi nega, uneori, (deoarece creepii vor muri din cauza celor neutri) şi veti atrage lupta din nou sub protectia turnului dvs. Acest lucru se realizeaza cel mai bine pe lane-ul de sus cand esti Scourge, respectiv pe lane-ul de jos cand esti Sentinel, deoarece acolo sunt locurile cu neutri cele mai apropiate de lane si se poate face creep pulling foarte usor.

    Creep blocking este, evident, blocarea caii valului dvs de creepi. Acest lucru se face atunci când acesta împinge prea departe. Pentru unele motive, necunoscute, oamenii fac acest lucru pe valurile de la inceput(first spawn), cum ar fi partea de jos Sentinel, pentru că asa au vazut in replays. In partea de jos de la Sentinel este inutil de a bloca la primul val, deoarece turnul va devasta creepii inamici şi, astfel, impingand valurile înainte lăsându-vă deschisi gangurilor. Faceti block cand vedeti ca e nevoie, nu cand aveti chef.

    2.5 Map awareness (Constientizarea hartii)

    Adesea se întâmplă ca jucătorii noi care au început recent să faca "last hit" şi "deny" sa acorde o atenţie prea mare acestor doua lucruri si uita sa verifice harta (minimap) din cand in cand. Acest lucru duce la flame şi strigate la adresa coechipierilor, plângându-se ca acestia nu au zis "miss" (care a fost spus, oricum). După fiecare creepwave ar trebui să verificaţi toate celelalte lane-uri şi sa vedeti lipsesc eroi de pe lane-urile respective, atunci sa va decideti sa va retrageti langa turnul dvs pentru protectie si asteptati pana ce vor aparea din nou pe harta (cu grija sa nu fiti pacaliti de iluzii) sau pana ce considerati ca sunteti in afara oricarui pericol si va puteti vedea in continuare de farm.

    Aceasta nu înseamnă ca nu ar trebui să se spună "miss", doar că ar trebui să se facă uz deplin de mini-hartă şi sa nu dai vina pe coechipieri pentru lipsa ta de percepţie.

    Există câteva moduri de culoare pe harta şi depinde de dvs, care o să utilizaţi. Personal eu folosesc cea cu “battle-axes"(asa imi place mie sa numesc acele “topoare” ) adica pe cea în care toţi eroii au culoarea lor, asa ca pot stii mereu cine lipeste si de unde. Dar, aşa cum am spus, totul depinde de dvs..

    Oricum am ajuns la sfârşitul acestui ghid şi dacă ati citit toate acestea nu sunteti o persoana normala, dar sunteti OK. As dori sa multumesc:
    Ca întotdeauna, Ice Frog, pentru DotA
    Lui ^FEAR pentru ca a avut rabdarea sa-l compuna
    Mie însumi i.liKe.BeeR, pentru timpul acordat traducerii
    Voua, pentru citirea acestui perete plin de text

    Multumesc pentru timpul acordat si noroc pe viitor in controlarea lane-ului pe care va aflati.
    Sper si cred ca acest ghid este util multora.

    NOTĂ: Se poate sa fi gresit la unele lucruri, scuzati unele greseli (gramaticale) probabil din neatentie facute, am incercat sa fac acest ghid pe intelesul tuturor. Orice comentarii constructive sunt bine venite.
    Last edited by i.liKe.BeeR; 15th April 2011 at 08:05 PM.

  2. #2
    Simply The Best ! RaouL's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    LaLa Land
    Age
    33
    Posts
    3,627
    Felicitari !

  3. #3
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    Multumesc. Sper sa fie de folos comunitatii

  4. #4
    Safelist Member mapY^'s Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucharest
    Age
    33
    Posts
    1,122
    Razor n'are animatia intarziata ... e unu dintre eroii cu LH foarte usor datorita Instant hit'ului pe kre'l are ... la fel ca Obsidian sau SF(daca ai deja putin dmg, au hit'urile foarte rapide pe LH-unele din cele mai rapide) Dar felicitari pentru ghid
    P.S. Probabil fear se referea la razoru vechi, cu atacu roshu(best dota hero ever-my fav) care dadeai acum si hitu se ducea prin linku roshu peste jumate de secunda

  5. #5
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    Eu cred ca se refera la faptu ca atunci cand vine animatia ca un lightning si da in crip atunci vezi o mica explozie pe crip care de fapt reprezinta cand se face dmg-ul mai exact. Stii ce vreau sa zic? Poate prin aia am inteles si eu intarziere ca intai merge animatia de la arma la inamic si dupa are loc acel mic blast care reprezinta timpul exact cand ia dmg.
    Multumesc pt comm mapY^

  6. #6
    Safelist Member DRG-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bacau
    Age
    33
    Posts
    3,117
    Quote Originally Posted by mapY^ View Post
    Razor n'are animatia intarziata ... e unu dintre eroii cu LH foarte usor datorita Instant hit'ului pe kre'l are ... la fel ca Obsidian sau SF(daca ai deja putin dmg, au hit'urile foarte rapide pe LH-unele din cele mai rapide) Dar felicitari pentru ghid
    P.S. Probabil fear se referea la razoru vechi, cu atacu roshu(best dota hero ever-my fav) care dadeai acum si hitu se ducea prin linku roshu peste jumate de secunda
    Chiar ca da, razorul vechi si naixul vechi erau cei mai buni eroi. Imi placea ultimata lu razor + radi era foarte buna. Felicitari pt ghid. Ai muncit ceva timp sa traduci




    https://www.youtube.com/user/DrG2bad >>>>>>> Check out Pubbing with DRG and some game casts. Like subscribe & enjoy !

  7. #7
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    Pai cam vreo 3 zile...bineinteles ca am fost ocupat si am avut si alte treburi, dar e tradus de mine, nu de programe
    Mersi

  8. #8
    Registered User OsiRyS's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Romania
    Age
    35
    Posts
    696
    Foarte frumos

  9. #9
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    Ms OSyris si DRG- intr-adevar naixul vechi era mult prea tare...si ultimata aia pasiva a lui razor rula !

  10. #10
    Honored Member BoBo's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    I don't know
    Posts
    1,324
    Foarte bun

  11. #11
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    Dupa ceva ch jucate, ghidul acesta si cu cel al lui perditioN ar trebui citite parerea mea de multi noi-veniti pt a evita eventuale conflicte :P

  12. #12
    At the edge of sanity Avalon's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Heaven
    Posts
    646
    Quote Originally Posted by i.liKe.BeeR View Post
    şi dacă ati citit toate acestea nu sunteti o persoana normala.
    mercy
    :vuvu:

  13. #13
    Safelist Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Romania
    Age
    34
    Posts
    2,350
    am decis să scriu ghid despre banda de control
    oi fi eu mai oldschool dar ma jur ca nam auzit de asa ceva
    srsly, dak tot iti asumi credit pt asa ceva, atunci macar reciteste dupa ce folosesti google translate

  14. #14
    Banned I'm here for more than 1 year and I am banned! I'M SUCH A NO LIFE STUPID KID!

    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bistrita, Romania
    Age
    34
    Posts
    1,075
    @ ^Tu chiar trebuie sa fii incredibil de redus... Daca foloseam translate, nu erau toate la fel? :O ...Cand te vad asa genial, imi vine sa-mi pun postere cu tine prin camera, dar ma razgandesc cand imi vin in minte imagini cu tine :-&
    Last edited by i.liKe.BeeR; 27th July 2011 at 01:38 PM.

  15. #15
    Safelist Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Romania
    Age
    34
    Posts
    2,350
    poi atunci explicami ce este aceasta "banda de control"?
    si cand iti vin imagini cu mine cum arat? ca pudge, sven sau naix?
    si pamela anderson cam seamana cu windrunner trebuie sa recunosti, le cam confunzi din cand in cand

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Affiliates