Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61

Thread: <<Anger Management>>

  1. #1
    Strategist [RO]Claudiu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Where i live
    Age
    36
    Posts
    2,648

    <<Anger Management>>

    Salutare la toti, acest topic este creeat pentru a oferi sfaturi despre cum sa iti pastrezi calmul intr-un joc competitiv de DotA.



    Fapt dovedit este ca DotA creeaza stres si ura iar cu cat esti mai pro cu atat suferi mai mult de la fail sau infrangere.

    Pentru a intelege mai bine cum se produce stress in DotA vom analiza sistemul, factorii, variabilele si obiectivul:

    - Sistem: DotA este un joc competitiv, unde este competitie se produce ura. In DotA doar o singura echipa poate fi victorioasa drept consecinta exista in fiecare joc si o echipa invinsa.

    - Variabile: atentia, puterea de concentrare, cunostiintele despre eroi si iteme.

    - Factori: coordonarea echipei, sincronizarea atacurilor, cooperarea, folosirea corecta a spellurilor.

    - Obiective: indeplinirea factorilor si a variabilelor prin valori pozitive.


    Poate unii din voi se intreaba:
    -de ce sa imi pastrez calmul cand pot sa injur si sa blestem pe ceilalti?

    O intrebare foarte buna cu un raspuns foarte simplu: Creierul ca organ consuma energie(calorii), atunci cand actionezi din emotii intr-un joc de strategie practic arde creierul degeaba. Din punct de vedere rational nu este logic sa reactionezi agresiv intr-un joc de strategie. Dimpotriva, agresivitatea iti va diminua sansele de a indeplinii factorii si variabilele intr-un joc de strategie.



    Intr-un joc de strategie cel mai bine se indeplinesc factorii si variabilele avand o stare psihica lucida, echilibrata, educata, disciplinata, obiectiva care sa ia in calcul variabilele si factorii in mod constant si orientat.


    Motivatia si interesul.

    - agresivitate catre adversari. o reactie primitiva ce dovedeste ca jocul e prea complicat pentru tine. In concluzie , daca vrei sa arati ca un "gheorghe" din zona rurala nu ai decat sa reactionezi agresiv fata de adversari. Interesul adversarului este sa iti strice tie strategia si este un lucru firesc/normal care nu trebuie pus sub nici o forma la dezbatere.

    - agresivitate catre aliati . o reactie primitiva ce dovedeste esecul personal. interesul aliatului coincide cu interesul tau ( ce e bine pentru tine e bine si pentru el / there is no "I" in team / etc ), un aliat va juca cum stie mai bine iar daca face o gresala trebuie sa i se ofere toleranta, intelegere si sfaturi dar nu injuraturi. Reamintesc faptul ca nimeni nu "s-a nascut" PRO la DotA



    Scopul Jocului:

    Se face mare confuzie la acest subiect , scopul jocului nu e sa castigi cu orice pret, asta presupune incalcarea regulilor care sunt puse pentru a preveni incidente dar nu le previn in totalitate, maphack in cele mai multe cazuri.

    Scopul jocului este sa indeplinesti factorii si variabilelele prin valori pozitive, sa respecti pe ceilalti jucatori indiferent de orice ar face ei sa incalce regulile, daca un jucator are maphack este automat scos din ecuatie si prin default este declarat fail/noob.

    Cel mai important lucru nu e sa castigi jocul, este sa indeplinesti factorii si variabilele prin valori pozitive, adica: sa citesti un ghid de fiecare data cand ti se da un erou sa il joci, ghidurile pentru eroii de dota se gasesc pe google si sunt foarte folositoare, sa folosesti spell-urile corect, sa te sincronizezi cu echipa, sa ii respecti pe ceilalti.





    Daca cineva are ceva de adaugat in legatura cu informatiile de mai sus e liber sa scrie aici . Sper ca acest ghid sa va ajute

    Updated 5 feb 2020
    Last edited by [RO]Claudiu; 5th February 2020 at 09:31 AM.
    Watch and learn
    -Bernard Lietaer
    To overstate the argument deliberately, perhaps we are hallucinating all the time and what we call perception is arrived at by simply determining what hallucination best conforms to the current sensory input.

    -V.S. Ramachandran
    “Alpha waves in the human brain are between 6 and 8 hertz. The wave frequency of the human cavity resonates between 6 and 8 hertz. All biological systems operate in the same frequency range. The human brain's alpha waves function in this range and the electrical resonance of the earth is between 6 and 8 hertz. Thus, our entire biological system – the brain and the earth itself – work on the same frequencies. If we can control that resonate system electronically, we can directly control the entire mental system of humankind.”

    -Nikola Tesla

  2. #2
    Inactive plejer Raptor7's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Mordor
    Age
    35
    Posts
    2,277

    Inactive player.

  3. #3
    Strategist [RO]Claudiu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Where i live
    Age
    36
    Posts
    2,648
    Quote Originally Posted by Raptor7 View Post
    so true .....
    Watch and learn
    -Bernard Lietaer
    To overstate the argument deliberately, perhaps we are hallucinating all the time and what we call perception is arrived at by simply determining what hallucination best conforms to the current sensory input.

    -V.S. Ramachandran
    “Alpha waves in the human brain are between 6 and 8 hertz. The wave frequency of the human cavity resonates between 6 and 8 hertz. All biological systems operate in the same frequency range. The human brain's alpha waves function in this range and the electrical resonance of the earth is between 6 and 8 hertz. Thus, our entire biological system – the brain and the earth itself – work on the same frequencies. If we can control that resonate system electronically, we can directly control the entire mental system of humankind.”

    -Nikola Tesla

  4. #4
    Registered User dgavril's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    i'm bad
    Posts
    131
    Prefer "sa le dau ignore taranilor" sau mai bine zis copiilor prost crescuti, fiindca asta sunt EI!

    Nici acum nu pricep ce-i in capul unora cand intra sa joace dota la 3am-4am cu mphk sau ia la p**a coechiperi si/sau adversari.

    NU LE RASPUNDETI sa vedeti ce se infurie ...

    Toti uita ca am fost incepatori, ca am invatat sa jucam de la altii.

    Daca un noob a fost prins in joc ... apoi lasati-l sa joace linistit ca si pe voi v-au lasat si inca va lasa. Terminati jocul, fiindca nu stii cum prinzi un push si "cade copacul". Asta inseamna respect sa joci pana la capat!

    SPOR!
    Last edited by dgavril; 28th August 2010 at 02:52 AM.

  5. #5
    Safelist Member Leemn's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Afk woods
    Age
    33
    Posts
    367
    Culmea e ca nobii astia sunt chiar amuzanti cand ii ai in echipa, ce e enervant e cand vine [xXx]puscarie_69_seCS_[xXx] habar n-are sa joace si daca ii zici ia ward te injura si il vezi cu mask of madness.
    Asta e un exemplu exagerat, dar sunt multi de genu' asta si bata si cu gura mare.

  6. #6
    Safelist Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Romania BT
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Leemn View Post
    Culmea e ca nobii astia sunt chiar amuzanti cand ii ai in echipa, ce e enervant e cand vine [xXx]puscarie_69_seCS_[xXx] habar n-are sa joace si daca ii zici ia ward te injura si il vezi cu mask of madness.
    Asta e un exemplu exagerat, dar sunt multi de genu' asta si bata si cu gura mare.
    si nu e nimic exagerat... chiar mai rau.. avea dominator venge si a si iesit pe deasupra
    There are moments in your life when you appreciate yourself. That is pride. But there are other moments in your life when, besides yourself, people appreciate you. That is fame.

  7. #7
    Safelist Member DRG-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bacau
    Age
    33
    Posts
    3,117
    Poate unii din voi se intreaba :
    -de ce sa imi pastrez calmul cand pot sa injur si sa blestem pe ceilalti ?

    O intrebare foarte buna cu un raspuns foarte simplu : suntem fiinte rationale , ratiunea umana care deosebeste oamenii de tigani* ... adica de animale

    BEST PART ! gg




    https://www.youtube.com/user/DrG2bad >>>>>>> Check out Pubbing with DRG and some game casts. Like subscribe & enjoy !

  8. #8
    Registered User Bad][Luck's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Bucharest
    Age
    34
    Posts
    334

    oare dc

    Ma intreb daca nenea Mapy^ a citit acest thread... Are mare nevoie sa fie educat in materie. Succes mapy, iti doresc sa devii un baiat cizelat ca dc sa nu recunosc, dota stii cat de cat.

  9. #9
    Strategist [RO]Claudiu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Where i live
    Age
    36
    Posts
    2,648
    Quote Originally Posted by Leemn View Post
    Culmea e ca nobii astia sunt chiar amuzanti cand ii ai in echipa, ce e enervant e cand vine [xXx]puscarie_69_seCS_[xXx] habar n-are sa joace si daca ii zici ia ward te injura si il vezi cu mask of madness.
    Asta e un exemplu exagerat, dar sunt multi de genu' asta si bata si cu gura mare.
    in caz ca nu poti sa rationalizezi cu animalul respectiv , foloseste comanda !mute sau !votekick

    sunt multe cazuri de noobi care dupa ce k nu stie absolut nimic despre dota mai si injura knd ii dai sfaturi . totul se rezolva elegant si fara stress cu !votekick !mute !ban ( via raport pe forum pentru injuraturi , noobismul nu se pedepseste pe canalul romania )

    Quote Originally Posted by badluck
    Ma intreb daca nenea Mapy^ a citit acest thread... Are mare nevoie sa fie educat in materie. Succes mapy, iti doresc sa devii un baiat cizelat ca dc sa nu recunosc, dota stii cat de cat.
    eu nu as zice ca threadul meu este o forma de educatie pentru ca educatie inseamna defapt impunerea fortata a unor concepte si informatii .

    prefer sa spun ca topicul asta ofera solutii pentru probleme dar nu educatie , solutiile care sunt prezentate aici pot fi folosite in orice fel pentru ca nu au efect negativ .
    Last edited by [RO]Claudiu; 28th August 2010 at 05:12 PM.
    Watch and learn
    -Bernard Lietaer
    To overstate the argument deliberately, perhaps we are hallucinating all the time and what we call perception is arrived at by simply determining what hallucination best conforms to the current sensory input.

    -V.S. Ramachandran
    “Alpha waves in the human brain are between 6 and 8 hertz. The wave frequency of the human cavity resonates between 6 and 8 hertz. All biological systems operate in the same frequency range. The human brain's alpha waves function in this range and the electrical resonance of the earth is between 6 and 8 hertz. Thus, our entire biological system – the brain and the earth itself – work on the same frequencies. If we can control that resonate system electronically, we can directly control the entire mental system of humankind.”

    -Nikola Tesla

  10. #10
    Eurobattle.net Backer VedRomania's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Romania
    Age
    33
    Posts
    71
    In ultimii ani am reusit sa nu ma mai enervez in dota.
    In fine, cel mai important e sa nu ii dai atentie celui care te ataca verbal . Daca pentru tine nu conteaza ce spune si vrei doar sa te bucuri de joc atunci e cel mai bine.

    Oricum, aceasta mentalitate nu se poate schimba oricat am incerca fiecare dintre noi . Sunt multi factori care influenteaza comportamentul romanului. Cel mai important e ca unii sunt foarte mandri atunci cand se ascund in fata unui monitor. + diferanta de varsta si educatie .

    Astfel spus, sunt 2 categorii de jucatori: cei sub 18 ani si cei peste 18 ani .
    ( facem o exceptie pt cei care nu au trecut prin scoala pana la varsta de 18 ani )
    Prima categorie se supraapreciaza in fata monitorului, ceea ce deranjeaza pe cei din a doua categorie . Certurile apar doar intre doi jucatori din prima categorie - presupunem ca cei din a doua categorie stiu sa cedeze in fata unui mediocru. Astfel, o echipa intreaga ajunge sa piarda din cauza celor doi.

    Ce ma deranjeaza cel mai mult e ce atunci cand gresesti nu ti se spune de ce ai gresit ci doar ca esti un noob care nu are ce cauta intr-o liga publica. Chiar si pe cei care ii respect ca si jucatori nu reusesc sa faca acest lucru.
    Last edited by VedRomania; 28th August 2010 at 10:36 PM.
    Travie McCoy: Billionaire ft. Bruno Mars
    VeD @ eurobattle.net

  11. #11
    Safelist Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Romania BT
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by VedRomania View Post
    In ultimii ani am reusit sa nu ma mai enervez in dota.
    In fine, cel mai important e sa nu ii dai atentie celui care te ataca verbal . Daca pentru tine nu conteaza ce spune si vrei doar sa te bucuri de joc atunci e cel mai bine.

    Oricum, aceasta mentalitate nu se poate schimba oricat am incerca fiecare dintre noi . Sunt multi factori care influenteaza comportamentul romanului. Cel mai important e ca unii sunt foarte mandri atunci cand se ascund in fata unui monitor. + diferanta de varsta si educatie .

    Astfel spus, sunt 2 categorii de jucatori: cei sub 18 ani si cei peste 18 ani .
    ( facem o exceptie pt cei care nu au trecut prin scoala pana la varsta de 18 ani )
    Prima categorie se supraapreciaza in fata monitorului, ceea ce deranjeaza pe cei din a doua categorie . Certurile apar doar intre doi jucatori din prima categorie - presupunem ca cei din a doua categorie stiu sa cedeze in fata unui mediocru. Astfel, o echipa intreaga ajunge sa piarda din cauza celor doi.

    Ce ma deranjeaza cel mai mult e ce atunci cand gresesti nu ti se spune de ce ai gresit ci doar ca esti un noob care nu are ce cauta intr-o liga publica. Chiar si pe cei care ii respect ca si jucatori nu reusesc sa faca acest lucru.
    Sunt multi oameni sub 18 ani, poate virgini poate nu, dar asta nu e un lucru important intr-un joc care stiu sa se comporte si sa discute cu unul mai putin "dotat" mintal... Nu uitati un om inteligent se poate intelege si cu unul ca el si cu unul mai putin inteligent.. Intradevar mai sunt oameni sub 18 ani (in procent mult mai mare decat cei de peste 18 ani) care se comporta urat / injura etc... dar nu trebuie sa ii judecati pe toti la fel... si nu imi iau apararea aici, incerc sa va fac sa intelegeti k nu toti suntem la fel
    There are moments in your life when you appreciate yourself. That is pride. But there are other moments in your life when, besides yourself, people appreciate you. That is fame.

  12. #12
    Registered User Nobody.You.Know's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Romania
    Posts
    10
    In Romania de obicei educatia lasa de dorit, ca e in Dota sau pe strada.
    Singura modalitate sa educi omul este cu biciul, romanul stie doar de frica.
    Suna cam dur, dar daca stai sa te gandesti putin la rece, pedepsele sunt
    singurele care au efect. Daca te injura si il ierti, ciobanul respectiv nu va crede
    ca esti un tip educat si lasi de la tine, va crede ca esti fraier si ca nu ai curaj
    sa ii rupi fashu', iar data viitoare s-ar putea sa te si scuipe.

    Asa ca, stimati admini, spor la warn/ban/etc.
    Last edited by Nobody.You.Know; 8th September 2010 at 11:25 AM.
    Barbatii e niste porci,
    Dar nici femeile nu e oameni...

  13. #13
    Uber Technician L.E.S.'s Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ROMANIA, Oradea
    Posts
    1,561
    Quote Originally Posted by Nobody.You.Know View Post
    In Romania de obicei educatia lasa de dorit, ca e in Dota sau pe strada.
    Singura modalitate sa educi omul este cu biciul, romanul stie doar de frica.
    Suna cam dur, dar daca stai sa te gandesti putin la rece, pedepsele sunt
    singurele care au efect. Daca te injura si il ierti, ciobanul respectiv nu va crede
    ca esti un tip educat si lasi de la tine, va crede ca esti fraier si ca nu ai curaj
    sa ii rupi fashu', iar data viitoare s-ar putea sa te si scuipe.

    Asa ca, stimati admini, spor la warn/ban/etc.
    faza cu ciobanul e super tare, si e adevarat si intr-un loc public oriunde pe strada, lucru sau scoala, cel mai barosan baiat "alpha male" se comporta exact cum ziceai de cioban in afara ca nu te scuipa ci iti aplica si 2 palme, iar in joc te injura de nu mai poate, ca el asa a fost educat deacasa, doar e alpha male baiatu.
    p.s. de unde ai scos cuvintele din semnatura, isi merita toti banii

  14. #14
    Registered User Nobody.You.Know's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Romania
    Posts
    10
    Ce am zis de ciobanei, e real-life, cred ca isi da seama oricine.
    Semnatura nu e creatie proprie, nu ma pot lauda cu ea, m-am
    inspirat de la un coleg motociclist, pentru ca mi s-a parut foarte
    tare intr-adevar...
    Barbatii e niste porci,
    Dar nici femeile nu e oameni...

  15. #15
    Strategist [RO]Claudiu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Where i live
    Age
    36
    Posts
    2,648
    Quote Originally Posted by Nobody.You.Know View Post
    In Romania de obicei educatia lasa de dorit, ca e in Dota sau pe strada.
    Singura modalitate sa educi omul este cu biciul, romanul stie doar de frica.
    Suna cam dur, dar daca stai sa te gandesti putin la rece, pedepsele sunt
    singurele care au efect. Daca te injura si il ierti, ciobanul respectiv nu va crede
    ca esti un tip educat si lasi de la tine, va crede ca esti fraier si ca nu ai curaj
    sa ii rupi fashu', iar data viitoare s-ar putea sa te si scuipe.

    Asa ca, stimati admini, spor la warn/ban/etc.
    nu cred ca ai inteles ghidul meu , mai citeste-l odata . scrie clar ca dintr-un conflict nu iese nimeni victorios , amandoi se batjocoresc la nivele din ce in ce mai ridicate , eventual isi focalizeaza toata atentia spre injuraturi iar restul echipei pierd jocul 3v5 pt k cei 2 se injura si nu joaca . intelegi ?

    eu incurajez folosirea comenzii de !mute pentru cei care injura .
    Watch and learn
    -Bernard Lietaer
    To overstate the argument deliberately, perhaps we are hallucinating all the time and what we call perception is arrived at by simply determining what hallucination best conforms to the current sensory input.

    -V.S. Ramachandran
    “Alpha waves in the human brain are between 6 and 8 hertz. The wave frequency of the human cavity resonates between 6 and 8 hertz. All biological systems operate in the same frequency range. The human brain's alpha waves function in this range and the electrical resonance of the earth is between 6 and 8 hertz. Thus, our entire biological system – the brain and the earth itself – work on the same frequencies. If we can control that resonate system electronically, we can directly control the entire mental system of humankind.”

    -Nikola Tesla

Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Affiliates