PDA

View Full Version : ghid



-Decay-
21st November 2011, 02:12 AM
sters

MailMan
21st November 2011, 10:56 AM
Foarte bun ghidul , chiar ar trebui citit de mai multi playeri de pe ro ptr a veni si ei in numar mai mare la challenge-uri jucand support.Ce-i drept DotA nu e "matematica pura" deci unele chestii sunt relative in joc chiar si atunci cand joci support.Btw trebuia sa mentionezi la sfarsit o chestie de genul "Iti trebuiesc nervi tari ptr a juca constant acest rol" :) :P

P.S:Cred ca totusi ti-a luat ceva mai mult de 10 min orice ai zice :P

-Decay-
21st November 2011, 11:05 AM
nu stiu exact cat mi-a luat, am spus 10minute ca si o expresie sugerand ca nu mi-a luat mult
oricum mai mult de 15-20chiar era imposibil sa imi ia deoarece pur si simplu am scris constant, n-am prea luat pauze de gandire, se si vede cum nu e nici o ordine pe acolo, but who cares

BegForMercy
21st November 2011, 11:10 AM
Marfa ghid.

GoodanGeL
21st November 2011, 02:22 PM
L-ai uitat pe ES ...

Felicitari pentru ghid, intr-adevar ai cuprins cam tot ce ar trebui sa stie un suport pentru un challenge pe Romania.

O sa-l fac sticky imediat ce o faci ordine astfel incat sa poata citi fara probleme.

-Decay-
21st November 2011, 03:22 PM
done and done

DRG-
21st November 2011, 04:19 PM
Foarte foarte bun ghidul, explicit si concis :D.
Sper sa mai ai nopti fara somn xD

-Decay-
21st November 2011, 04:44 PM
mda...crek si seara asta o sa am timp ca tree sa invat pt partialu de maine:))

camban
22nd November 2011, 11:09 PM
felicitari.

Immortal.Dani
23rd November 2011, 04:07 PM
e naspa , nu-mi place , nu-i colorat

[RO]Claudiu
23rd November 2011, 10:20 PM
6/10 pentru efort :vuvu: dar nu e fun de citit .... a zis bine immortal k trebuie colorat mai mult.

Avalon
24th November 2011, 06:19 PM
Warning noob question :
De ce nu este bfury un item bun pt ES?
Gives hp/and a shitload of mana regen,+ mai mult dmge ce are merge okay cu a doua lui.
So can any1 explain to a tard like me?

GoodanGeL
25th November 2011, 12:18 AM
Warning noob question :
De ce nu este bfury un item bun pt ES?
Gives hp/and a shitload of mana regen,+ mai mult dmge ce are merge okay cu a doua lui.

Poate in TRAPEMSO MEGA NUBZ o fi bun BF pe ES. BF costa 1200 (Broadsword) + 1400 (Claymore) + 1750 (Perseverance) insumand 4350 gold. Gold care poate fi folosit/distribuit intr-un mod mai istet d.p.d.v. al build-ului standard pe ES. Cu 4350 gold, ai putea cumpara in loc de BF urmatoarele iteme: 2150 (Dagger) + 1500 (AB) + 135 (TP) + 200 (Wards) = 3985 gold, insemnand ca ar mai ramane 375 gold ce pot fi folositi pentru un courier upgradat: 170 (gaina) + 200 (reteta de Flying). Iar acum pe rand sa discutam itemele:

KoD - mecanism de chase si escape precum si de surprindere a inamicilor cu combo-ul devastator Blink + Echo Slam;
AB (Arcane Boots) - movement speed (+65), +250 MP si incarcarea la cooldown (45) a 135 MP care poate fi primita si de aliatii din apropiere; fara AB pana in lvl 11, nu o sa ai Mana suficienta ca sa-ti dezlantui toate spell-urile in fight, si ma refer la Fisure, Echo Slam si posibil Totem, dar ce faci cand fight-ul se prelungeste si nu se termina in 2 secunde? Arcane Boots la nevoie se cunoaste :D
Scroll of Teleportation - se stie la ce e folosit, insa pe ES e ca un al 2-lea Dagger cand oponentii tai distrug turnul: Shift queque "C";
Observer Wards - idem la TP, ES indeplineste 2 roluri in DotA: in primul rand suport, in al 2-lea semi-carry datorita ultimatei sale;
Flying Courier - idem Wards.

Prin urmare KoD + AB + TP + Wards + Courier > BF


So can any1 explain to a tard like me?

Done, read above.

FuRaCiOsu
25th November 2011, 12:28 PM
@GoodanGeL
Din ce ai zis tu buildu ala se face merew pe es si indiferent de ce eroi au teamu advers,daca au zeus/spectre/furion tot dagger faci ca esti bun si sari inainte sa dea ei ultimatile,de ce nu si lothar?

DRG-
25th November 2011, 12:56 PM
^ merge si lothar cand au ei clock, sau staff :-?

RaouL
25th November 2011, 01:47 PM
Shift queque "C"
Ce face queque asta ?

MailMan
25th November 2011, 04:02 PM
Dai ulti direct dupa teleport am impresia.

GoodanGeL
25th November 2011, 04:15 PM
@GoodanGeL
Din ce ai zis tu buildu ala se face merew pe es si indiferent de ce eroi au teamu advers,daca au zeus/spectre/furion tot dagger faci ca esti bun si sari inainte sa dea ei ultimatile,de ce nu si lothar?

Lothar e destul de scump si nu cred ca in conditii de suport cu ES tu chiar poti folosi Lothar-ul la potential destul de ridicat. Parerea mea, in farming decent (adica 3-4 kills, maxim 1-2 deaths, vreo 2-3 turnuri luate si 60-70 cs) de suport cu ES ajungi sa ai AB + Lothar prin minutul 40. Dar problema mai grava e ca tu mereu trebuie sa stai in spate de tot in fights pentru ca strangi bani de Lothar si nu vrei sa ii pierzi, de unde rezulta ca vei apuca o Fisura... Mai degraba, PT pe STR, 2-3 Bracere, Force Staff + cojones.


Ce face queque asta ?

Tu dai TP pe turnul pe care inamicii il ataca, imediat dupa tii apsat SHIFT tastand butonul "C", corespunzator ultimatei lui ES. Asadar, Echo Slam trece in asteptare, si se activeaza automat dupa ce esti teleportat la turnul respectiv .

-Decay-
25th November 2011, 11:40 PM
lothar-3300,staff 2200,lothar poate fi contracarat, staff nu
unui es ii e extrem de greu sa stranga 2150g, u vrei sa faca 3300...bafta

FuRaCiOsu
26th November 2011, 11:12 AM
@Decay
Si vrei sa ia dagger si sa nu faca nimic cu el in teamfight din caza ultimatilor global,sau esti zeu si sari dinainte?

-Decay-
26th November 2011, 01:20 PM
citeste primul rand, si da, es poate sa fie bun si vs zeus/orice alta ultimata globala, teamul NU moare tot in 3secunde cat dureaza cd la dagger, si dupa 3secunde e garantat ca fightul va fi la mijloc si cand vei sari vei prinde chiar destui inamici
spectre NICIODATA nu va da ulty la initierea tf-ului deoarece ar fi un handicapat fara egal sa iroseasca ulty pe targeturi imprastiate, ar pierde o TONA de dps

DRG-
26th November 2011, 02:11 PM
Ce face queque asta ?

Il folosesc des la pg, dar dota .... cred ca m-as incurca :)

.Alex
26th November 2011, 02:37 PM
Dar la chall nu se ia zeus si furion,sau cel putin se ia rar.Spectre deseori e banat ,iar cu ES se iese din fog nu stai vizibil pe mapa daca vrei sa faci ceva:)

-Decay-
26th November 2011, 02:45 PM
Dar la chall nu se ia zeus si furion
dar NICIODATA nu se ia zeus sau furion, sa fim seriosi, doamne ferestema
huh

Raptor7
7th December 2011, 11:30 AM
dichei esti nub. period.

-Decay-
27th August 2012, 08:44 AM
puteti sterge threadul

L.E.S.
27th August 2012, 09:05 AM
dc ai sters gidul? vroiam sa-l citesc.

rhaZ
27th August 2012, 02:12 PM
=)) pai nu tu ai fst primu care l-a citit mah? Lasa ca or sa faca ghiduri mai bune avalon si normel, ca ei is mai pro ;)

GoodanGeL
27th August 2012, 03:03 PM
Ghid: Cum sa fii mai bun la DotA ?

Uninstall Warcraft.
L.E.S.: Daca vrei ghid spune-mi despre ce anume si o sa incerc eu unul.

eSsex
28th August 2012, 01:21 PM
=)) pai nu tu ai fst primu care l-a citit mah? Lasa ca or sa faca ghiduri mai bune avalon si normel, ca ei is mai pro ;)

Rhazz, ce te-as rade in cap c-o coaja de banana...

rhaZ
29th August 2012, 02:12 PM
^hap, sarmaua! :huh: