PDA

View Full Version : Profa de romana



D3stroyer
26th September 2011, 08:10 PM
Stiu ca aicea este loc destinat distractiei :)), dar profa mea de romana pot spune ca a innebunit.... azi am vorbit umpic mai mult decat obicei si nea dat o tema cat masa.... Ne-a dat de citit anii de ucenicie de mihail sadoveanu si am auzit ca are cam 150 pagini si de povestit detaliat in 4-5 pagini + o compunere de o pagina despre un cacat de proverb "Nu alege comoara,alege carte" care nul inteleg deloc...
stiu ca nar terbui sa intreb aici dar totusi a citi careva anii de ucenicie?? cate pagini are?? va rog ca pe net nu gasesc nimic :(

Si btw poatevoua nu se pare mult dar pt un elev de clasa a 7 a mi se pare ffmult

[SyS]-Killer
26th September 2011, 08:14 PM
nu o sa-ti taie capu daca nu-ti faci tema sau ce v-a dat

BegForMercy
26th September 2011, 08:16 PM
Nu trebuie sa fie perfect constient ca are si varianta asta la indemana tocmai din clasa a 7-a :))

-Decay-
26th September 2011, 10:12 PM
io am stiut din cls a 4a si mia chemat nesimtita parintii la scoala daon masa

oPMitu
26th September 2011, 11:47 PM
eu zic sa te duci la ea si sa ii dai cu cartea peste "bot" :).

eSsex
27th September 2011, 12:22 AM
Clasa a 7-a / 13 ani hai ca esti destul de mare :) .

Cauta si tu pe net referatul... fi baiat istet si descurcaret .

DRG-
27th September 2011, 06:43 AM
^ corect, si aia cu comoara < cartea tre sa vb despre cunoastere, invatare si cacat de asta, ca mai bn esti destept si nu ai bani (wrong) dar ea asta se asteapta :)

Raptor7
27th September 2011, 11:20 AM
^ nu DRG

Daca alegi acum cartea peste comoara...o sa ajungi sa te descuri later on in viata, si sa duci o viata decenta cu un nivel decent de intelectualism. Nu o sa te prosteasca nimeni, si o sa poti sa iti folosesti tu propriul cap ca sa stii ce sa faci in orice situatie si nu o sa ti se puna obloane si nu o sa trebuiasca sa asculti in toate de ce iti poruncesc altii.

Daca alegi acuma comoara....o sa fii "bogat" o vreme...pana trec si banii ( ca daca nu ai cap o sa pierzi repede banii )...si dupa aia ramai un prost..dirijat de toti...fara capacitatea de a judeca de unul singur...fiind dependent de altii pentru a te ajuta sa iti faci si tu un rost in viata asta.

GoodanGeL
27th September 2011, 03:02 PM
^ Sa adaugam si faptul ca o sa incepi sa faci bani de unul singur? :)

D3stroyer
27th September 2011, 04:15 PM
as vrea eo ma rog.. am fost la biblioteca centrala nam gasit.. si ppe net am cautat dar tot nik

DRG-
27th September 2011, 04:20 PM
^ nu DRG

Daca alegi acum cartea peste comoara...o sa ajungi sa te descuri later on in viata, si sa duci o viata decenta cu un nivel decent de intelectualism. Nu o sa te prosteasca nimeni, si o sa poti sa iti folosesti tu propriul cap ca sa stii ce sa faci in orice situatie si nu o sa ti se puna obloane si nu o sa trebuiasca sa asculti in toate de ce iti poruncesc altii.

Daca alegi acuma comoara....o sa fii "bogat" o vreme...pana trec si banii ( ca daca nu ai cap o sa pierzi repede banii )...si dupa aia ramai un prost..dirijat de toti...fara capacitatea de a judeca de unul singur...fiind dependent de altii pentru a te ajuta sa iti faci si tu un rost in viata asta.

Ai dreptate, eu acuma lucrez pe post de contabil (desi sunt in anu 2 la contabilitate) pe un cacat de salar (minim pe economie) dar lucrez ca sa invat ce nu te invata nimeni in scoala ->> MESERIE, PRACTICA. Am extrem de mult de invatat aici, dar nu trebuie sa cadem in cealalta extrema (sa invatam o viata ca prostii si sa nu ne descurcam in viata).

mapY^
27th September 2011, 04:42 PM
as vrea eo ma rog.. am fost la biblioteca centrala nam gasit.. si ppe net am cautat dar tot nik

Ba e buna profa ta ?! Fa'i o poza si zi'i c'o postezi pe Facebook daca nu'ti anuleaza tema =))
P.S. Serios vorbind, baga'ti pula'n tema, ori nu te duci la ora cand trebuie sa predati tema respectiva (si o sa uite de tine) ori te duci si faci pe prostu, zici ca ai uitat sa notezi ca nush ce :)) gasesti tu

-Decay-
27th September 2011, 04:49 PM
tried both, in clasa a 7a nu uita dalen masa si dupaia te mai ia si in vizor te intreaba la fiecare ora, asa am ajuns eu in cls a 8a sa am notele 3,4,4,6

eSsex
27th September 2011, 08:04 PM
3,4,4,6 :D , nu te supara -decay- dar te vad profesor de succes !

L.E.S.
28th September 2011, 07:22 AM
Daca alegi acum cartea peste comoara...o sa ajungi sa te descuri later on in viata, si sa duci o viata decenta cu un nivel decent de intelectualism. Nu o sa te prosteasca nimeni, si o sa poti sa iti folosesti tu propriul cap ca sa stii ce sa faci in orice situatie si nu o sa ti se puna obloane si nu o sa trebuiasca sa asculti in toate de ce iti poruncesc altii.

Daca alegi acuma comoara....o sa fii "bogat" o vreme...pana trec si banii ( ca daca nu ai cap o sa pierzi repede banii )...si dupa aia ramai un prost..dirijat de toti...fara capacitatea de a judeca de unul singur...fiind dependent de altii pentru a te ajuta sa iti faci si tu un rost in viata asta.

este cel mai corect, desi nu stiu cu ce te ajuta exact aceasta carte... invata mai mult la materia care-ti place, mai ales daca te ajuta la alegerea unei cariere in viitor, oamenii sunt rai si nu te vor invata... dar oricum de la 13 ani mai ai timp, cine stie ce va fi peste 5 ani... sa trecem de 2012 prima data =))

in legatura cu tema... daca nu te descurci nicicum, nu o fa, primesti o nota rea si gata, next time faci ceva ptr o nota mai buna... dar ai grija de scoala, probabil ti-au mai zis-o oamenii... si nu degeaba...

Bilis
1st October 2011, 11:34 AM
..

LOGiStiK
1st October 2011, 03:05 PM
Eu la ce materii stiam ca-s capabil, imi bagam pl in temele lor si invatam dupaia de 9 sau 10 ca sa le fac in ciuda. Dupa 1 an majoritatea profilor nu-mi mai dadeau teme, asta s-a intamplat tot printr-a 7-a.

T-Pain
1st October 2011, 07:22 PM
grasu xxl sa apucat de cantat de la 13 ani:D

Amian
4th October 2011, 07:25 AM
:)) Gizaz ce viata era in scoala :)) tinere voi acum aveti optiuni gramada poti gasii pe net tot felul de comentarii referate dar cum spuneau si ceilalti mai sus nu toti trebuie sa fim EMINESCU ... poezia nu iti tine de foame sa eu mai stiu ce lectura. Vezi ce iti place mai mult filologia sau partea tehnica si axeazate doar pe una din ele pt ca daca vrei sa fii bun la amandoua o sa dai un mare EPIC FAIL. Asa ca sfatul meu pt tine ar fi ca pe viitor sa inveti ce iti place si daca iti place matematica invata, daca iti place romana baga mare cu cititul . Multa bafta ^_^

iRogue
4th October 2011, 09:11 AM
:)) Gizaz ce viata era in scoala :)) tinere voi acum aveti optiuni gramada poti gasii pe net tot felul de comentarii referate dar cum spuneau si ceilalti mai sus nu toti trebuie sa fim EMINESCU ... poezia nu iti tine de foame sa eu mai stiu ce lectura. Vezi ce iti place mai mult filologia sau partea tehnica si axeazate doar pe una din ele pt ca daca vrei sa fii bun la amandoua o sa dai un mare EPIC FAIL. Asa ca sfatul meu pt tine ar fi ca pe viitor sa inveti ce iti place si daca iti place matematica invata, daca iti place romana baga mare cu cititul . Multa bafta ^_^

Optiuni?...hah sa fim seriosi ...80 % din cei care ai postat aici i-au dat ca sfat sa nu isi faca tema ...sau sa chiuleasca de la ora respectiva ...sincer mi se pare penibil prin simplul fapt ca a ajuns sa ceara sfaturi pe net despre o simpla tema.
Amice ....du-te la profa si zii ca nu ai gasit cartea ...si sa te indrume spre un anticariat sau ..poate biblioteca scolii.

Immortal.Dani
4th October 2011, 01:53 PM
coae am si io o intrebare , nu miam facut tema la mate .... ce ma fac ma , ce ma fac ... simt ca profei nu o sa ii pese , mie nici de fel... CE MA FAC?...

apropo am luat posturile voastre ca fiind troll posts , altfel nu imi pot explica... !:> , decay , date-n plm ca nu ai avut o nota mai mare de 5 in viata ta prostuleeeeeeeeeeeee