PDA

View Full Version : [ghid centaur warchief]



Regee
20th September 2011, 12:29 AM
Salut ! Voi incerca , cat pot eu de bine sa va explic cum se joaca cu Centaur Warchief : CW /Brad/Cent. (e primul GHID pe care il fac , deci va rog frumos nu stiti cata munca e , decat sa criticati mai bine dati un Like , mersi)

Despre mine : Aici nu voi spune prea multe , doar cateva cuvinte . Am inceput sa joc dota in 2006 , bazandu-ma pe puburi . Chiar si acum recunosc sunt un jucator mediu , la nivel de pub inca . Dar totusi tin sa zic , ca pe RO cel putin , puburile nu sunt chiar asa slabe (uneori) . Bineinteles sunt si playeri cu BOOTS 1st item , dar exista si jucatori fini cu skill , pe care sincer ii apreciez . Asa ca , tine-ti mintea deschisa si da o privire acestui ghid , facut de un puber xD !

INTRODUCERE: CW nu este nicidecum eroul meu preferat sau ceva de genul . Dar este unul dintre eroii pe care NU SUPORT sa vad cum fac altii iteme total gresite.

Haideti sa urmarim impreuna rolurile pe care le poate avea CW :
Tank
Initiator


Rolul de tank , il primeste datorita faptului ca este CU ADEVARAT greu sa il omori. IMPORTANT: 1) UN TANK TREBUIE SA FIE CEL CARE ESTE ATACAT ATAT CU HIT CAT SI SPELLS
2) SA NU MOARA IMEDIAT DUPA PASUL 1)
SCOPUL primului pas este acela de a permite echipa tale sa supravietuiasca , dat fiind faptul ca toti te vor ataca pe tine . Problema este ca , singurul erou care poate indeplini cu adevarat pasul 1) este Axe , cu ajutorul primului sau spell (CALL) . Fara acest SPELL , dusmanii vor fi liberi sa aleaga pe cine sa atace. Pasul 2) insa , este acela in care CW exceleaza.

Asadar , rolul Centaurului nu este chiar atat de mic , dimpotriva , deoarece trebuie sa faca ceva ce nu ii este permis de vreun SPELL . Insa , playerii sunt oameni , si putem oarecum sa incercam sa ne dam seama cum gandesc , pentru ca ii face sa se concentreze asupra ta . Mai multe despre asta mai tarziu .

Rolul de Initiator : Acest lucru este cam ciudat . Blinkul+Stompul / Force+Stompul tau da startul teamfight-ului , dupa care toti se arunca in batalie.

Ordinea STANDARD a magiilor :
1. Stomp
2. Edge
3. Edge
4. Stomp
5. Edge
6. Fortitude
7. Edge
8. Stomp
9. Stomp
Apoi maxim Return , si adaugarea ultimateului (Fortitude) cand poti (la 11 , apoi 16).

Aceasta este ordinea Standard , si este poate fi folosita atat ca ROAMER , dar si ca erou AGRESIV pe lane (iti permite sa omori in masa inamici , daca fac greseala de a se arunca prea tare in tine , sau daca aliatul tau are disable) .

Recomand aceasta ordine din toata inima , deoarece :
a)ai mana destula inca de la inceput
b)esti o amenintare pe lane inca de la inceput
c)ajuta orice roamer din echipa ta

Alta ordine a magiilor poate fi folosita ,daca vrei sa joci mai mult defensiv , ordine pe care nu stau sa o explic , deoarece e nevoie de judecata fiecaruia , aici fiecare face in felul lui .

Daca partenerul de lane este unul defensiv (Bloodseeker / Silencer) poti alege sa joci la Stats / Return inainte de Edge , deoarece : a)oricum nu te poti apropia suficient pentru a folosi Edge si b)folosing stun+edge combo nu il vei omora pe inamic , deoarece partenerul de lane nu are magii de damage .
Asadar , pe care le preferi in loc de Edge ? Macar un punct trebuie sa pui in Return , pentru ca mai tarziu vei primi dmg de baza, datorita strenghtului .

ORDINEA ITEME-LOR :
Branch
Branch
Branch
Branch
si...

Branch

In total , 5 crengute.

Nu serios ?!

Dada , foarte serios.
Cred ca e simplu sa acceptam ca crengutele sunt unele din cele mai imba item-uri din Dota , datorita costurilor-beneficiilor . Daca eroii nu ar fi avut limita in inventory , toata lumea si-ar fi luat 1231209890 crengute in fiecare meci.
Asadar este minunat cum aceasta ordine a itemelor pe care ti-o prezint , iti permite sa cumperi 5 copii dintre CELE MAI IMBA ITEME IN JOC , si sa nu trebuiasca sa le vinzi inapoi ,deoarece :

Aceste 5 crengute , devin :

Iteme de inceput :
Wand
Headdress of Rejuvenation
Narezim Buckler

Si deasemenea modul in care iti iei treadsul .

Bineinteles , daca nu mai face nimeni din echipa , poti face tu si urmatoarele iteme: Urn
Jango

Ce Dumnezeu ? Meka pe Centaur ?!?!
DA ! Normal !

Cu noul Edge (cel vechi cerea mana ) , te trezesti dintr-o data plin de mana , si nu ai cum sa o folosesti . Mekansm este una dintre caile bune prin care folosi acea mana , deoarece :
a)iti da armura
b)in mijlocul unei batalii este necesar un mekansm
c)SI PENTRU CA CONTINE CRENGUTE !! :))


ITEME DE INCEPUT :
Bineinteles incepi cu iteme de inceput (copaci potiuni etc ) . Urmatoarele iteme se numesc "unelte initiatoare" , cu numele de Forcestaff or Blinkdagg.
Pe care preferi ? Daca ai in echipa stun gen Storm Bolt sau ceva de genul , nu e nevoie sa fii precis , si poti merge pe Forcestaff.
Dar daca nu ai , si joci contra Anti-Mage de ex ,care daca nu sari imediat , da blink , ce faci ? joci la dagger , normal .
Nu are rost sa mai argumentam si demonstram ca dagger > forcestaff , este ceva vizibil de catre toti.

ITEME DE LATE :

BladeMail
Daca stii sa ii faci sa te atace in timp ce il activezi , atunci le face mai mult rau lor , decat dmg tie.

Radiance
Unii cred , ca dupa ce initiezi cu blink/force + stun , devii inutil , si omoara saracii suporti . Dar daca faci Radiance , devii cu adevarat de temut .

Heart
Nu chiar cel mai stralucit item ,dar se merita daca vrei sa fii tank cu adevarat.

Shiva
Assault
Iti maresc armura , ceea ce iti va place.

Necrobook
O alegere fina , mai ales daca ai jucat si la Jango in early. Cu ajutorul ei , poti vedea eroii invizibil si totodata le dai dmg suportilor care stau in spate si dau magii . Omuletul in albastru poate foarte usor sa ii omoare.

ITEME CARE CHIAR NU SE FAC :

Vanguard
Lol?!Ce Dumnezeu?!
Da,pe bune.
Cred din toata inima ca Mekansmul este mai bun decat Vanguardul calculand goldul dat pe amandoua si HP regen.
Bineinteles sunt deschis la afirmatii inteligente conform carora Vanguardul este mai bun.

BKB
Daca esti tank trebuie sa primesti dmg atat din spells cat si din hit , deci daca faci bkb , Venge trimite stunul spre sarmanul Rilay :( .

Obisnuitele iteme de DMG gen:
Buriza , MKB , etc.
Nu esti WISP , doar un hard carry ca IO are nevoie de asa iteme .

MOD DE JOC !
Alege-ti un lane :
Cum am zis mai sus , e cel mai bine sa stai pe lane cu cineva cu care ai combo cu Stomp . Centaur e bun si pe trilane , dar e riskant sa joci la Edge daca stai tot contra trilane .

IN EARLY :
Mergi pe lane-uri gangand cu stunuri , simte-te liber sa te oferi drept "momeala " , deoarece inca de la inceput le ia ceva timp sa te omoare , timp in care apar coechipierii tai . Asadar daca te ataca , dai Stomp si intoarce-te spre Aliati , da-ti o Urna pe tine si intoarce-te in batalie. Tine minte ca nu o sa poti sa te sinucizi cu Edge daca lucrurile merg prost .
Din punct de vedere al farmului , vei farma mai mutl ca Rilay , dar poate nu asa mult ca Spectre . Undeva la mijloc.

IN LATE :
Blink/force intre ei pentru a initia teamfightul .Baga-te intre toti fiind cel care primeste tot disable-ul . Fiecare Hex/LAguna/Storm Bolt/Ensare inseamna inca 1 pe care Aliatul tau nu l-a primit .(sper ca intelegeti).
Asadar stai si te uiti cum incet cu incet mori . Pana la urma poate chiar mori , dar daca ai apucat stun edge blade mail etc , inseamna ca ti-ai facut treaba cum trebuie.

ALIATII :
Iti va placea la nebunie sa fii in echipa cu stuneri . Tiny / Tuskar pot intra in teamfight intr-un mod EPIC . Deasemenea Tiny s-ar putea sa isi pastreze TOSS-ul ptr combo-ul cu tine (daca nu ai blink/force)

INAMICI :
Naix te mananca de viu cu feast si Rage , inainte sa puci tu Stomp poate.
Necrolyte de asemenea , iti ia foarte mult hp cu ulti , dar i-o poti intoarce cu un blade mail dat la timp.
Witch Doctor nu ar fi deloc o problema daca nu ar avea acel Maledict. Totusi foloseste Meka inainte de primul dmg , pare sa mai scada din dmg dat de Maledict.
Eroii cu mana burn de asemenea sunt o problema pentru tine . Totusi e bine ca blink/force cu greu costa mana (foarte putin) iar Edge deloc .

CA O CONCLUZIE:
Acest ghid a fost facut sa iti arate ordinea itemelor si a skillurilor , in modul cel mai bun. Mi-a luat ceva timp sa fac acest ghid , si nu uitati ca este si primul , asadar fiti ingaduitori , asa cum sunt eu primitor oricarei afirmatii INTELIGENTE ! HF !

GoodanGeL
20th September 2011, 05:58 PM
M-am uitat pe ghid si vreau sa te felicit pentru munca depusa, insa nu e indeajuns si sper ca-ti dai si tu seama de asta pentru a primi unban de Romania.

O mare greseala in ghidul tau este la iteme, si ma refer la BKB. Cand tu ai spus ca el e tank "UN TANK TREBUIE SA FIE CEL CARE ESTE ATACAT ATAT CU HIT CAT SI SPELLS ". BKB-ul costa aproximativ 4k gold (3900 de fapt); inca 800 si ai Shiva care-i extrem de utila pentru rolul de tank. De la Shiva ai armura (15), un spell activ (Arctic Blast) care face 200 dmg + 40% MS slow timp de 4 secunde cu un cooldown de 30 sec, mana (30 int x 13 = +390 mana adaugat la Mana Pool-ul tau care-ti permite sa mai dai cu spell-uri) si cel mai important -AS (Attack Speed) de 25% cu o raza (range) de 1000 (!).

Corecteaza-ti / modifica-ti / adauga-ti in ghid ce mai trebuie si lasa un post cand ai terminat ca sa ma uit inca odata.

-Decay-
20th September 2011, 09:26 PM
fail fail fail fail FAIL
1. itembuild complet gresit
5crengute? si regenu undel mai bagi? sau esti unu din jucatorii aia pro care cumpara doar tango sau doar salve?
2. late itembuild: MEKA? HAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHA mor de ras
meka il face un erou care NU initiaza din simplul motiv ca meka trebuie dat pe TOT teamu nu doar tie. +vanguard e MULT mai folositor cu cel 40dmg block care DA e mai bun decat armura.
no hood? get real hood e item esential pe centaur astfel obligi adversarii sa faca focus pe tine cu atack astfel luand dmg din return.

BKB
Daca esti tank , Venge trimite stunul spre sarmanul Rilay
WRONG, deoarece rylai este AFARA din rangeul stunului(deaia esti centaur, sa initiezi si sa scoti 1erou din joc rapid) deci venge moare FARA sa dea stun pe nimeni si tu nu esti tinut in stunlock inca 10secunde uitandute cum iti sunt nimiciti coechipierii
spellbuild: nu e cel mai recomandat
recomand: stun-edge-edge-return-edge-ulty-edge-max stun-max return
din simplul motiv ca durata la stun NU creste, si daca cineva incearca sa iti faca harras, va lua dmg mai mult ca tine avand in vedere ca tu vei avea si stout shield si probabil un ring farmat relativ repede

deci FAIL guide, sfat: daca nu stiti sa jucati macar peste nivelul mediu, si stiti asta, NU face guideuri deoarece naveti habar de mecanicile jocului

restul nici nam citit ca imi era frica, am citit doar itembuild+spellbuild

edit:
Nu esti WISP , doar un hard carry ca IO are nevoie de asa iteme .
oh and THIS made my day

Regee
20th September 2011, 10:04 PM
Stefan ms de incurajare , e primul ghid si aveam nevoie , mi-a luat mult timp . iar acolo , la BKB : vroiam sa scriu Daca esti TANK , lasa-te atacat atat de hit cat si de spells , altfel venge trimite stunul spre sarmanul Rilay , in sensul ca BKB nu e bun . bkb era la wrong items . m-am incurcat dat fiind ora tarzie care era , si faptul ca a fost multa munca .

Decay , ms de critica , chiar aveam nevoie . Si ca sa stii si tu , ghidul asta e facut de unul mai bun ca tine , nu de mine . eu am facut partea mai grea . l-am tradus din engleza in romana . Asadar nu imi zi mie ca nu stiu sa fac ghiduri si ca sunt noob , ptr ca eu doar am tradus . ms de intelegere si te rog , la alt ghid nu-ti mai baga nasul daca nu ai ceva bun de zis . Stefan o sa incerc sa modific acolo cand o sa imi dau seama cum . nu stiu sa umblu pe forum :)))

-Decay-
20th September 2011, 10:11 PM
1. daca cel care a facut ghidul e mai bun ca mine, atunci sa dat singur de gol ca e mai slab facand acest ghid.
2. daca altu a facut ghidul, atunci cum teai incurcat tu in iteme?...
pune tu ghidul netradus si eu il voi da la playeri de top sa il analizeze si iti garantez ca vor rade si ei

Regee
20th September 2011, 10:15 PM
m-am incurcat pentru ca citeam cate 1-2 paragrafe si apoi scriam eu . nu traduceam cuvant cu cuvant de pe translate.google.ro :) . de aia . nu inteleg de ce nu poti zice si tu un gg ptr munca depusa , inafara de unele greseli : si aici sa zici : meka < vang (parerea ta) etc etc

PerditioN
21st September 2011, 04:40 PM
Decay [...]ghidul asta e facut de unul mai bun ca tine , nu de mine

^ o.O

Nu esti WISP , doar un hard carry ca IO are nevoie de asa iteme .

/this

EdelWeiss
21st September 2011, 08:03 PM
Iti dai seama ca nimeni nu joaca in pub centaur cu force staff . toti boots , vg , hot :-@ .

+ ca daca vei juca in pub cu un alt player care joaca cent o sa vezi ca Edge-ul va fi dat doar pentru kill.


Relativ bun ghidul . Good job.

Regee
21st September 2011, 09:18 PM
ms epine

RaouL
24th September 2011, 02:13 PM
Felicitari pentru efort.

DRG-
24th September 2011, 02:43 PM
Multa munca, fara injurii... wtf ?!
Relativ ok, +/- o treaba buna :)

EdelWeiss
27th September 2011, 09:15 PM
Multa munca, fara injurii... wtf ?!
Relativ ok, +/- o treaba buna :)

Primul lucru bun spus de DRG- la adresa lui ..Rege . Love is in the air !