PDA

View Full Version : Facultati



D3stroyer
4th July 2011, 06:31 PM
Salutare as vrea sa propun on nou thread :P
cei care ati TRECUT bacul puteti spune la ce facultate vreti sa dati DACA vreti sa dati la o facultate :D
De exemplu:
Fratele meu da la facultatea de publicitate din Cluj-Napoca :P

-Decay-
4th July 2011, 07:51 PM
eu vreau sa dau la invatat de impachetat eugenii
dupaia vreau sa ma casatoresc cu nicoleta luciu, sa avem 3 gemeni si sa traim intro casa construita deasupra groapei marianelor

L.E.S.
4th July 2011, 08:40 PM
eu vreau sa dau la invatat de impachetat eugenii
dupaia vreau sa ma casatoresc cu nicoleta luciu, sa avem 3 gemeni si sa traim intro casa construita deasupra groapei marianelor
traducere: ma doare-n pl, oricum parintii imi platesc facultatea =))

Ancient Priest
4th July 2011, 08:41 PM
eu vreau sa dau la invatat de impachetat eugenii
dupaia vreau sa ma casatoresc cu nicoleta luciu, sa avem 3 gemeni si sa traim intro casa construita deasupra groapei marianelor

traducere: SPiru + Baba Tehno!!!

-Decay-
4th July 2011, 11:40 PM
evident ca parintii imi platesc facultatea, unde te crezi, in filme?
dc sa va zic unde dau sa va dau idei sa veniti sa ocupati locurile?
nu ms, mai putina competitie mai bn

L.E.S.
5th July 2011, 12:01 AM
funny faza cu competitia
ot: avand in vedere ca am aceasta meserie deja, am vrut sa ma duc la fac de electronica aplicata, dar n-am reusit din cauza familiei, dar peste 1-2 ani cred ca ma duc oricum, apoi am o cunostinta profesor la care i-am facut un pc in garantie pe vremea cand lucram la asus, a zis ca ma ajuta, voi profita de ea :) (de oportunitate)
p.s. scz de faza cu parintii dar eu de la 17 ani aveam banii proprii iar peste 1 an si ceva m-am si mutat deacasa, ptr mine era natural sa-mi platesc facultatea :)

demon-storm
5th July 2011, 12:23 AM
Singurul lucru de apreciat cu adevarat la les. A muncit de la 17 ani ca sa-si plateasca facultatea.
@decay: daca esti bun si ai note mari, nu ti-e frica de competitie :-s

C0RS0
5th July 2011, 12:53 AM
am gasit un clip tare pe utube care are legatura cu bac-ul :d, mai mult sau mai putin, dar e prea tare, de 2 ori am dat replay :d

joGlR1Ra5a0

demon-storm
5th July 2011, 01:37 AM
arat la farmville H@H@H@H@H@ =)))))))))))) GG

Ancient Priest
5th July 2011, 09:07 AM
Politehnica Bucuresti - Inginerie Aerospatiala va primeste pe toti ^^

Raptor7
5th July 2011, 10:22 AM
evident ca parintii imi platesc facultatea, unde te crezi, in filme?
dc sa va zic unde dau sa va dau idei sa veniti sa ocupati locurile?
nu ms, mai putina competitie mai bn

:))))))))))))))))))))))))) HAHAHAHAHAHAHAHAH Decay se teme de competitia celor de pe RO KANAL ! <-----This, made my day :D


BTW nu dati la Poli k is profesori de cacat la care nu le pasa de loc de studenti, iar exceptiile sunt prea putine. De fapt....profesori de cacat is peste tot....asa ca: dati la o facultate la care sa va placa ce faceti. Unul din cele mai mari esecuri care le puteti avea e sa va treziti pe la 30 de ani cu un job care il faci din obligatie si care nu iti confera nici o satisfactie.

Multa bafta tuturor !

D3stroyer
5th July 2011, 01:22 PM
evident ca parintii imi platesc facultatea, unde te crezi, in filme?
dc sa va zic unde dau sa va dau idei sa veniti sa ocupati locurile?
nu ms, mai putina competitie mai bn

vai decay lol cati au dat bacu de pe ro kanal? 6-7 max si te temi de competie LOL

-Decay-
5th July 2011, 01:43 PM
6-7=1%din cei care au promovat

RaouL
5th July 2011, 04:34 PM
True...

mapY^
5th July 2011, 04:35 PM
Tocmai mi'au aparut rezultatele .....

















































L'am luat fara probleme :XXXXXXXXXXXXX
next - Limbi straine aplicate si relatii internationale - Bordeaux Michel de Montaigne :D

RaouL
5th July 2011, 04:37 PM
Felicitari !

D3stroyer
5th July 2011, 06:47 PM
6-7=1%din cei care au promovat

Foarte adevarat :P cum naiba ca 45% au trecut bacu? sau 46% da ma rog suceava e pe primul LOC :D

thenootz
6th July 2011, 02:58 AM
BTW nu dati la Poli k is profesori de cacat la care nu le pasa de loc de studenti, iar exceptiile sunt prea putine. De fapt....profesori de cacat is peste tot....asa ca: dati la o facultate la care sa va placa ce faceti. Unul din cele mai mari esecuri care le puteti avea e sa va treziti pe la 30 de ani cu un job care il faci din obligatie si care nu iti confera nici o satisfactie.
asta-i ceva de genu : apa-i uda. tu ai dat la facultate pt profesori ?!


A .next - Limbi straine aplicate si relatii internationale - Bordeaux Michel de Montaigne
B.te caci pe tine cu stropi.
unde A. => ( implica ) B.

OT: la export baieti , aici raman doar eu cu udrea si eventual boc la decojit masline.

Raptor7
6th July 2011, 09:22 AM
^ Mai...asa, pe o nota amiabila....o sa iti zic: daca profesorii is de cacat, materia predata o sa fie de cacat, de pe niste slide-uri de cacat. Tu o sa mergi la facultatea cu speranta k o sa inveti ceva ce te pasioneaza, si o sa realizezi k de fapt lucrurile nu stau asa...si ca de fapt tot autodidact o sa trebuiasca sa fii daca vrei sa inveti ceea ce iti place.

Si ca sa iti raspund si tie la intrebare: nu am dat pt profesori, am dat sa invat ceva ce imi place, intr-un loc in care mi s-a promis k voi fi invatat. Nu prea a fost asa...si a trebuit sa invat de unul singur.

L.E.S.
6th July 2011, 09:30 AM
^din pacate este asa, este una dintre motivele ptr care nu prea m-am grabit la facultate, facultatea s-a minimalizat la faptul sa ai o diploma in mana, cu multe sanse sa iesi prost de-acolo, apoi... multi cu facultate lucreaza ca si muncitori necalificati.. ce treaba e asta

thenootz
6th July 2011, 12:57 PM
@ raptor. : problema nu e acolo si o sa fortez nota putin si am sa dau vina pe generatia asta noua de elevi de 4-5 ani inoace. majoritatea vin cu o atitudine de "sparg ficatii " respectiv , au impresia ca ei sunt buricul pamantului si li se cuvine totul, eventual sa vina profesorii la ei sa le stea in genunchi cu lighianu la picior. nu mai zic lipsa de respect si aia 7 ani de acasa care lipsesc cu desavarsire.

vezi exemple si pe aci vizavi de bac : "daca pot sa copiez , de ce plm sa nu o fac ", atitudinea asta o sa o vezi mai tarziu sub alta forma " daca pot sa fur de ce sa nu o fac " si nu numai .

de aici si concluzia : ma indoiesc ca ai vrut tu sa inveti si ti-au stat profesorii in cale . ce-i drept au si ei o oarecare "batere in retragere " , justificata pe drept de multe ori pe baza ordonanentelor de urgenta futute de la o zi la alta privind legile salarizarii etc si bla bla bla.

presupun ca ai terminat facultatea, sau esti pe final cu ea. trebuie sa imi dai dreptate ca una e sa treci ca gasca prin apa prin ea, si alta ii sa stai efectiv sa muncesti pt un 9 sau 10 la o materie. ( btw : nu eram ostil , scuze daca ti-am lasat impresia asta :drunk: )

concret cum spune si les. nu dai la o facultate de dragul diplomei sau sa zici ca ai facut una . desi poti ajunge inginer in telecomunicatii e foarte posibil sa lucrezi sef de raion in real ( nu neaparat pe un salariu prost ) , insa iti bati joc de viata ta pana la urma. cu diplomele astea acu .. nu mai e chiar asa, diploma sa ai ca te ia oricine in orice domeniu indiferent de specializari , te arde porceste la un interviu sa vada ce iti pute pielea, iti mai arunca un training de o luna si aia e.

Xfire
6th July 2011, 03:31 PM
Facultatile in momentul de fata sunt 'masini de facut bani' legale. O simt pe pielea mea, desi sunt la una dintre cele mai respectate facultati din tara. Cei care sunt la taxa primesc 5 de mila uneori ( pe la a treia restanta, ce-i drept ), numai pentru a mai sta la facultate si respectiv a pompa in continuare bani pentru salariile profesorilor.

Situatia in momentul de fata e urmatoarea: poti sa termini o facultate, fie ea chiar de stat si foarte respectata. Dar in momentul in care deschizi gura la interviu, angajatorii isi dau seama din prima secunda daca ai trecut prin facultate ca prin apa, sau chiar ti-ai batut capul si chiar ai invatat; ca pana la urma, inveti pentru tine, nu pentru note sau diploma.

eEVEe
6th July 2011, 04:44 PM
Parerea mea este ca nu are rost sa va infundati cariera intr-un sistem romanesc. Daca aveti oportunitatea si cautati putina informatie in plus, eu recomand studiul oriunde in EU. Majoritatea facultatilor primesc studentii romani cu bratele deschise - asta fiind, cei care chiar sunt interesati sa studieze, nu dota 17 ore pe zi, si ce ramane impartit intre pufuleti si ciocolata de 3 ori pe zi, 10 minute de "am ceva eseuri pe saptamana viitoare?" si restul un somn foarte chinuit. E greu, intr-adevar, dar un imprumut bancar de la Student Finance de exemplu e foarte flexibil, si se poate plati pe un termen nedefinit. Nu cazul roman, unde semnezi involuntar sa te obligi ca dupa ce termini facultatea sa lucrezi 10 ani pentru statul roman [sau banca respectiva] - adica poti sa termini management in Elvetia si sa lucrezi 10 ani pe 2x minimul pe economie.

Daca vrea cineva mai multe informatii despre studiatul in Europa, US [nu recomand] sau Asia, gasiti datele mele de contact in dreapta sus. Felicitari celor care au promovat bacul anul acesta.

Raptor7
6th July 2011, 04:48 PM
@thenootz nu stiu din ce perspectiva vorbesti tu de facultate ( ma refer ca absolvent, elev, stundent etc ??).

Ideea e urmatoarea, eu acum mi-am dat licenta, deci sunt proaspat " in pita" cum se spune. Nu am terminat facultatea ca sef de promotie dar nici cel mai slab n-am fost. Si chiar daca iti vine greu a crede, am invatat sa imi iau examenele si n-am dat mita sau sapat in gradinutza nimanui pentru notele primite. La materiile care mi-au placut si m-au interesat am luat 9 si 10, dar de ce sa ma ascund am luat si 5 la materiile care nu imi placeau. Si faptul ca mi-am gasit job din timpul facultatii, intr-un domeniu care imi place...eu zic ca denota ca nu am trecut prin facultate ca prin apa...

Ce nu inteleg e de ce iei tu apararea profesorilor. Pt mine profesor nu inseamna ala care vine la curs cu cafeaua si ziarul, ne pune slide-urile pe proiector si ne zice sa copiem de acolo. Daca tu esti ok cu treaba asta, trist ce sa zic...

Si cum zice si Xfire, atunci cand mergi la interviu la o firma care se respecta ( nu ca muncitor pe santier ), ala stie daca tu ai habar despre subiect sau nu. La urma urmei nu diploma conteaza, ci ce ai in cap.

thenootz
6th July 2011, 06:02 PM
@thenootz nu stiu din ce perspectiva vorbesti tu de facultate ( ma refer ca absolvent, elev, stundent etc ??).
:) le-am terminat pe "toate 3" de ceva vreme.

vrei sa citesti cu atentie ce am scris / scriu ? sau ne racim gura degeaba. imi dai o replica total devianta de la subiect. eu nu iau apararea profesorilor pro bono , dar foarte multi studenti se scot pe deviza " nu ma invata profii / profii sunt prosti / profii nu fac nimic " , si de aici o delasare mascata cu capete de acuzare multiple. de ce nu ai facut nimic daca te-a deranjat ceva ?! si nu imi spune ca esti "prea mic in fata sistemului " ca sa poti lua masuri.

am intalnit un caz similar la una din facultatile pe care le-am absolvit , cand efectiv un profesor x se incadra in tiparul, cum ai spus si tu , venit , cafea, slide, samanta, copiati. a doua zi am fost frumos in audienta la decan, si pe baza contractului incheiat cu facultatea mi-am sustinut punctul de vedere ( legal ) si am cerut sa se ia masuri. in urmatoarele saptamani s-au schimbat lucrurile . asadar, se poate. insa daca vii cu atitudine de miserupist si imi bag madularu in ea de facultate, apai scuza-ma dar mare idiot e prof-ul care vine sa traga de tine sa pui burta pe carte.

xfire a punctat foarte bine , desi noi ne mai bucuram ( INCA ) de locuri subventionate de stat . ( PS : pt cei care nu stiu prin afara nu exista asa ceva ( exceptie 2-3 cazuri ) . acolo iti iei frumos credit de studii - cum a mentionat eve - si rambursezi cand vrei/poti ) . ar fi bine ce spui tu in privinta angajatorilor , dar , din pacate nu se merge peste tot pe principiul interviului de competente, ci de multe ori se ia in calcul "maculatorul " de hartoage, respectiv cat mai multe diplome, CARE stim bine cum sunt luate multe dintre ele si astfel unul cu 100+ de hartii imi va lua locul mie, cel cu numai 3-4 hartii , cu toate ca sunt net superior primului. iar un student la medicina ( un caz separat ) , drept, arhitectura si as putea mentiona chiar poli nu cred ca poate sa alerge dupa 100 de diplome ; bazandu-ne pe asa presupusa putere a diplomei de licenta ,ne amagim ca e de ajuns ( in drepturi depline atat teoretice cat si practice , este perfect moral sa fie de ajuns. ) . un ase-ist de exemplu isi permite sa mai faca 2-3 specializari in litere, un cambridge, un goethe un ceva acolo , posibil chiar si in domneii diferite.

@ eve : daca plecam pe premisa " hai le export " subiectu e inchis din start. ( eu eram ironic vizavi de ce am scris intrun post anterior referitor le udrea si boc ) . cat despre student finance , daca te referi strict la institutie , atunci discutam exclusiv despre marea britanie.


Nu cazul roman, unde semnezi involuntar sa te obligi ca dupa ce termini facultatea sa lucrezi 10 ani pentru statul roman [sau banca respectiva] - adica poti sa termini management in Elvetia si sa lucrezi 10 ani pe 2x minimul pe economie.
putin mai concret ?! la prima strigare iti pot spune ca statul roman NU te obliga la absolut nimic. exceptie fac proiectele de internship acordate de statul roman in parteneriat cu ue si sua ,unde intr-adevar primesti bani de la minister, NERAMBURSABILI, obligat prin contract ca la finele studiilor sa profesezi , atentie , in interesul statului roman , si nu pe teritoriul acestuia pe o perioada de.. ( nu mai stiu cat, o sa ma uit ,le-am mai uitat si eu :) ); dar acest lucru se intampla peste tot , nu numai la noi si vorbim de raritati ( maxim 10-20 de studenti / an primesc aceste finantari , si vorbim de sume cu 5 zerouri ) , asadar e aproape irelevant. cat despre firme, nu prea stiu sa existe prea multe care finanteaza studenti pt ca ulterior sa ii angajeze indoors. spre exemplu : companiile aeriene ( unele ) fac lucrul acesta, iti platesc scoala ( 60.000 parca s-a facut ) dar urmatorii >5 ani stai la ei pe salariu de baza ( cel mai mic evident ) fara sa iti poti da gradul de comandant ( desi , fizic nici nu cred ca iti fac numarul de ore necesare :) )

anyway , vorba lunga saracia omului . back to work sa crestem PIB-ul :whip:

Raptor7
6th July 2011, 07:24 PM
^Cazul amintit de tine mi se pare unul fericit si greu de replicat sincer. Avand in vedere k in universitatile din ziua de azi postul de profesor se ia foarte mult bazat pe nepotism si mecanisme similare, mi se pare greu de facut contestatii si chestii de genu, pentru ca nu au nici un success, iar daca au, acel success e de foarta scurta durata si studenti nu se "risca" sa termine facultatea in 4369853 ani pentru k ai "pus cu botu' pe labe" pe un profesor care are nush cati prieteni in randul celor care iti predau tie materiile la facultate. Asadar si tu si eu cred k suntem de accord k de fapt cadrul didactic este o "retea" in care lucrurile merg la fel cum merg in general in tara asta: numai pe valori morale NU.

Exemplu:
- cazul recent al unui profesor veteran din cadrul universitatii FSEGA din cluj napoca. Acest individ, cerea studentelor pe care el le pica ( mai mult sau mai putin pe merit ), sa intretina relatii sexuale cu dansul pentru a le trece la materia lui.

Link AICI:
YEIzlu8VnZw

Verdictul pentru acel profesor a fost k va fi exclus din invatamant. Cat de surprins ai fi daca iti spun k acest lucru nu se va intampla ?

Si daca pentru un act de asemenea anvergura nu poti exclude un profesor din a preda pentru k relatiile lui cu decanatul sau rectoratul universitatii sunt prea puternice, ce te face sa crezi k mergand la secretariatul facultatii cu o reclamatie in mana va rezolva problema?

Crede-ma nu-s naiv, stiu cum functioneaza lucrurile pentru ca si eu ca si tine si probabil ca multi altii m-am lovit de ele in repetate randuri...

Deiu
6th July 2011, 11:15 PM
Sugerati-mi si mie o faculta :))

L.E.S.
6th July 2011, 11:26 PM
dupa atatea discutii tu mai ai chef de faculta? =))

thenootz
7th July 2011, 12:21 AM
^ hahahahahahahaa. well put. +1

Deiu
7th July 2011, 02:52 PM
plm :D tre sa o fac si pe asta , dar chiar nu stiu ce sa aleg :))

mapY^
10th July 2011, 08:05 AM
Drept ?! P.R ?! ASE ?! Marketing?din astea ai sanse sa iesi si sa faci bani mai calumea, ca banuiesc ca te intereseaza si asta ... Cam asta se cauta la ora actuala ..

PerditioN
10th July 2011, 02:43 PM
@ Deiu go FEAA Iasi FTW xD (glumesc)
Sfat: GRIJA MARE ce alegeti ca o sa va dati cu tesla`n coaie dupa ce terminati si va izbiti de piata locurilor de munca. E jale.
Recomand: medicina, contructii, IT
Nu recomand: economie si tot ce tine de economie + administratie publica, drept, P.R.
Daca vreti musai musai sa faceti ecomonie and shit, go EU gen Belgia , Danemarca etc.
Nu folositi mentalitatea de turma, gen: ai un prieten sau mai multi care dau la drept, hai sa dai si tu...
Si app la ce a zis mapy: In momentul de fata as prefera sa fiu sudor calificat decat sa le am pe toate cele 4 facultati/domenii, enumerate de el, terminate xD

oPMitu
11th July 2011, 12:43 AM
va sugerez UMF IASi sectiunea stomatologie.Faceti 6 ani (si dupa specializare ori protetica ori chirurgie maxilo-faciala),taxa 60 de mil pe an.Eu sunt anul 3 indata si e ok aici :) have luck

Raptor7
11th July 2011, 10:04 AM
Perdition nici constructiile nu mai merg asa bine acuma...am multi prieteni care au terminat constructiile la politehnica si isi cauta saracii de lucru si gasesc mai greu.

Medicina si IT merge bine deocamdata.

L.E.S.
11th July 2011, 10:30 AM
fiind si eu in domeniu trebuie sa zic ca nici it nu merge numa ptr cei norocosi, indiferent daca e software sau hardware nu-ti gasesti de lucru asa cum ti-ai dori.

Deiu
13th July 2011, 12:48 PM
bla bla :D ma urc in tren si unde ajung, ajung :))

imba_Q
24th July 2011, 02:01 PM
-decay- te faci de ras pe aici ba ?

Ancient Priest
24th July 2011, 02:06 PM
fiind si eu in domeniu trebuie sa zic ca nici it nu merge numa ptr cei norocosi, indiferent daca e software sau hardware nu-ti gasesti de lucru asa cum ti-ai dori.

poi trebuie sa te duca si putin capul sa te poti angaja.
Deci nu-s de acord cu tine.
Apoi cam in orice domeniu incepi cu un job mai putin pe placul tau.

[k].arma
31st August 2011, 12:15 PM
Utcb