PDA

View Full Version : va rog unban



.gannicus
6th May 2011, 02:47 PM
am jucat cu sniper intr-un meci si recunosc ca nu prea bine iar la un moment dat mi-a cazut curentul si aqm am ban as leaver va rog daca se poate unban. multumesc oricum ca imi cititi postul.
Apropo banlul este luat pe numele Trushca.ciprian

.gannicus
6th May 2011, 03:09 PM
. Crystal maiden -intel



a)Rol
Maiden este un erou de suport, un erou care este ales in general pentru Brilliance Aura.

b)Abilitati

I. Crystal nova
Este o vraja activa care aplica slow pt 5 secunde pe 300 aoe si 80/130/180/230 damage. Vraja este folosita pe eroii care incearca sa scape si deasemenea este folosita la farm.

Cooldown 15 secunde, casting time instant, casting delay ~0.3





II. Briliance aura
Este o vraja pasiva globala care ajuta toti coechipierii cu 0.5/1.0/1.5/2.0 mana regen (lvl1/lvl2/lvl3/lvl4)..
Avand in vedere ca eroii bazati str si agil au ~0.4 mana regen/s , e un mare avantaj pentru ei, avantaj care ii ajuta la harassing.


III. Frostbite
Al 2-lea puct forte al lui maiden este Frostbite, vraja tinand pe loc un adversar timp de 3 secunde si aplicandu-i 70 dps. ATENTIE! Frostbirte nu e stun, adversarii pot casta vraji cat timp se afla in cub!

Cooldown 10 secunde, casting time instant, casting delay ~0.8

IV. Freezing Field
Freezing field este Ultimate-ul acestui erou, aoe ultimate cu raza 600.
Aceasta vraja nu da damage in jurul eroului permanent, ci produce explozii aleatorii in zona respectiva, deci eroii care stau pe loc sunt FOARTE feriti de damage.
Atentie! Orice stun/ministun/miscare intrerupe vraja.

Cooldown 150/120/90 secunde, casting time -Channeling (5 secunde), casting delay ~0.6





c)Build

Maiden are hp foarte mic, chiar si la lvl mare, de aceea trebuie sa imbunatatim acest aspect

Buildul meu :
Incepem cu 603 gold, la un ap deci vom cumpara urmatoarele :

1x Circlet of nobility
1x Mantle of inteligence
2x Ironwood Branch
1x Clarity Potion
1x Healing Salve




Buildul final va trebuii sa arate cam asa la un meci public:
1. Phase boots
2. Blink dagger
3. Mekasm
4. Bkb
5. Soul Booster/Bloodstone
6. Hex




Desigur, e extraordinar de greu sa ai intr-un singur meci asemenea iteme, de aceea le-am aranjat in functie de prioritate

Oricum , dupa buildul initial de start, recomand :
1. Termini null talisman
2. Boots
3. Void stone -> min 10
4. Termini phase boots ->min 15
5. Mekasm -> min 25
6. De aici sunt variabile builduri in functie de adversari, cel mai bine (dupa parerea mea ) merge un bkb.

d) Skill build

I. Team-suport build

1.Frostbite
2.Brilliance Aura
3.Frostbite
4.Crystal Nova
5.Brilliance Aura
6.Brilliance Aura
7.Frostbite
8.Brilliance Aura
9.Frostbite
10.Freezing Field
11.Freezing Field
12.Stats
13.Stats
14.Stats
15.Stats
16.Freezing Field
17.Crystal nova
18.Crystal nova
19.Crystal nova
20.Stats
21.Stats
22.Stats
23.Stats
24.Stats
25.Stats


II. Dai ca merge, sunt taran , vreau frag, hai sa fac goldlike

1.Frostbite
2.Crystal Nova
3.Brilliance Aura
4.Crystal Nova
5.Brilliance Aura
6.Crystal Nova
7.Frostbite
8.Crystal Nova
9.Frostbite
10.Freezing Field
11.Freezing Field
12.Frostbite
13.Brilliance Aura
14.Brilliance Aura
15.Stats
16.Freezing Field
17.Stats
18.Stats
19.Stats
20.Stats
21.Stats
22.Stats
23.Stats
24.Stats
25.Stats

Din cate ati observat, nu am pus ulti la lvl 6. De ce? Simplu, fiindca ia prea multa mana, din putinul mana pool care il vom avea (400).

e)Gameplay

Eu joc doar suport cu maiden, nu folosesc buildul "trasnite-ar dumnezo maiden, dar nu mai fura in mortii tai" (Va dati seama ca traznite-ar e cenzura)

Ideea e urmatoarea.
Eu am bkb , eu am blink

Cand am vazut un stol de adversari adunati unul langa altul, dau bkb, apoi blink intre ei, si castez ulti. (ii decimez) Dupa ce s-a terminat ulti fug unde apuc si imi las coechipierii sa termine treaba . Foarte important! NU ramane intre adversari.

NICIODATA nu te baga singur, nu ai nici cea mai mica sansa, ai low hp, feti instant.



E prea mult de explicat la gameplay, sper sa intelegeti mai usor din replayul pe care il voi posta.

*Harassing= Modul in care iti controlezi linia, daca domini inamicul si el este fortat sa stea la departare, sau daca ii faci multe deny se numeste Harass.

RaouL
6th May 2011, 03:13 PM
Asta e Build si Skill-build de jocuri publice.

La moduri de challenge cand joaca support(ward-uri, mori pt carry , nu furi kill-urile, faci harras), se pune asa : lvl 1 nova, lvl 2 cub, lvl 3 - lvl 7 aura.

Ar fi frumos daca ai edita putin si sa tii cont de ti-am zis.

.gannicus
6th May 2011, 03:15 PM
nu am stiut unde anume trebuie postat asa ca l-am atasat la unban request.. pentru ca nu am cum sa adaug un print screen ca mi-a cazut curentul.. nu apare nici o eroare nicaieri

.gannicus
6th May 2011, 03:16 PM
as putea sa fac tutorial si pt chalange .. acolo am si mentionat ca este pentru pub-uri

.gannicus
6th May 2011, 03:24 PM
Ce înseamnă Support, Babysit, Ganker?

Una dintre principalele probleme pentru echipele româneşti de DOTA o reprezintă înţelegerea greşită a conceptului de support. Ca să fie clar, support este un rol, nu un erou. Putem juca support cu absolut orice erou, diferenţa majoră fiind că unii sunt mai potriviţi pentru asta decât alţii.

Scopul celui care a ales rolul de support este să optimizeze jocul echipei. Cel mai simplu exemplu ar fi seria de acţiuni pe care un erou o practică pentru a ajuta un alt erou să crească foarte repede în nivel şi să îi ofere posibilitatea de a obţine mult Gold. În această categorie intră achiziţia unui Curier cu opţiunea de Share (atunci când oferim posibilitatea unui aliat de a folosi unităţile noastre, inclusiv eroul ) şi cumpărarea de Wards.

Majoritatea jucătorilor din Romania se limitează doar la aceste două acţiuni, când de fapt acest rol are de îndeplinit un număr mult mai mare de obiective.

Babysit înseamnă să stai alături de un erou aliat pe linie şi pe cât posibil să nu iei experienţă de pe creepi în timp ce te baţi încă de la nivel 1 cu inamicii de pe linia respectivă.

Ganker este considerat un erou care se duce şi ajută eroii aliaţi să-şi asasineze inamicii sau să obţină avantaj, plimbându-se din acest motiv foarte mult pe hartă.

.gannicus
6th May 2011, 03:30 PM
Ce înseamnă Support, Babysit, Ganker?

Una dintre principalele probleme pentru echipele româneşti de DOTA o reprezintă înţelegerea greşită a conceptului de support. Ca să fie clar, support este un rol, nu un erou. Putem juca support cu absolut orice erou, diferenţa majoră fiind că unii sunt mai potriviţi pentru asta decât alţii.

Scopul celui care a ales rolul de support este să optimizeze jocul echipei. Cel mai simplu exemplu ar fi seria de acţiuni pe care un erou o practică pentru a ajuta un alt erou să crească foarte repede în nivel şi să îi ofere posibilitatea de a obţine mult Gold. În această categorie intră achiziţia unui Curier cu opţiunea de Share (atunci când oferim posibilitatea unui aliat de a folosi unităţile noastre, inclusiv eroul ) şi cumpărarea de Wards.

Majoritatea jucătorilor din Romania se limitează doar la aceste două acţiuni, când de fapt acest rol are de îndeplinit un număr mult mai mare de obiective.

Babysit înseamnă să stai alături de un erou aliat pe linie şi pe cât posibil să nu iei experienţă de pe creepi în timp ce te baţi încă de la nivel 1 cu inamicii de pe linia respectivă.

Ganker este considerat un erou care se duce şi ajută eroii aliaţi să-şi asasineze inamicii sau să obţină avantaj, plimbându-se din acest motiv foarte mult pe hartă.

RaouL
6th May 2011, 03:50 PM
Ce înseamnă Support, Babysit, Ganker? este deja -> http://eurobattle.net/showthread.php?t=139343

.gannicus
6th May 2011, 05:07 PM
pana la urma voi primi unban?

RaouL
7th May 2011, 01:30 PM
Trushca.ciprian - debanat.

Scrie mini-ghidu ala cu cm la sectiunea Jocuri > DotA.