PDA

View Full Version : Probleme PC - Ajutor ! :)



RaouL
22nd April 2011, 11:55 AM
Hi , ce mai faceti ? Si eu fac bine, sunt sanatos , multumesc :)

ã am si eu o problema cu calculatoru, de acu' 2 zile imi merge greu, nu fac nimic si imi urca la 15-20 % , muzica se blocheaza in winamp (ca si cand as mixa) , virusi nu am .... nu stiu care ar putea fi problema, procese multe nu am, doar ce-mi trebuie, am rulat si CCleaner, mi-o curatat peste 1 GB de "gunoaie" .

Aveti voi vreo solutie ? Sau stiti vreuna ?

Si cand deschid Mozilla urca pe la vreo 70 % muzica se blocheaza, tin sa zic ca asta se intampla de 2 zile.

Care ar fi solutia...??

Multumesc

CronYshor
22nd April 2011, 12:14 PM
Pai stiu din propria experienta : )) cum e cand iti merge ca pasta si ai 2 soltuii : 1) ori iti bagi iar windowsul (cea mai buna alegere pe care ai putea so faci)
2) iei avast si il pui sa scaneze tot pc-u :)) si dupa ce-l scaneaza ii dai sa stearga toti virusii dar mie ca sa-l scaneze tot am stat 6 ore :)) si asa ca sa sti daca ai vreun virus in C:\WINDOWS nu o sa fie prea bine s-ar putea sa nu iti mai mearga deloc :)) adica ajungi la varianta 1) sa bagi iar windowsul
De obicei cand iti merge asa "bine" is virusii sigur .......sau ai mai multe programe care merg si iti consuma cam toate resursele

LOGiStiK
22nd April 2011, 12:17 PM
Curata-ti unitatea in interior.

RaouL
22nd April 2011, 12:19 PM
Mersi fiule pentru raspuns, dar daca nu ai observat se vede ca am antivirus McAfee , updatat in fiecare zii, licenta tot, si nu m-a lasat niciodata la greu :) .

Deci cum am zis si in primu' post nu cred ca ar fi problema virusii (uita-te si la procese sunt putine, ar trebui sa fie mai multe ca sa fie vorba de asa zi-si virusi care sa-mi faca atata "rau"), asa ca cei care nu cunosc, sa nu se implice.

@ Logistik, de 4 zile mi-am curatat cu aspiratoru, e luna si bec, am si schimbat gelu (pasta) de pe procesor care face contact cu placa de baza.

LOGiStiK
22nd April 2011, 01:07 PM
http://www.almico.com/sfdownload.php
Ia-l, deschide aplicatiile care te deranjeaza si vezi ce temperatura are, sa nu fie ceva de la ventilator.
Deobicei problemele de performanta au surse materiale nu in soft neaaparat.
La mine cel putin asa e :D

RaouL
22nd April 2011, 01:53 PM
Temperatura e buna, m-am uitat in Bios, 40 de grade.

DRG-
22nd April 2011, 02:22 PM
Hmm... Ai pus de curand vreo placuta de RAM in plus ? Eu am avut probleme de la RAMi cand mi se bloca.

RaouL
22nd April 2011, 03:04 PM
Hmm... Ai pus de curand vreo placuta de RAM in plus ? Eu am avut probleme de la RAMi cand mi se bloca.

Nu.

Leemn
22nd April 2011, 03:14 PM
Windows e de 2 lei si sincer antivirusu e bataie inutila de cap si in mare parte oricum degeaba il tii, daca iei virus la un fisier important si ti-l sterge tot nu e bine.

Uita-te la ce procese iti incarca procesoru, in screenshot scrie 15% dar nu se vede care proces ia mult, antivirusu face scanuri continue? Ai vreun firewall activat si il verifica de cate ori rulezi ceva?

RaouL
22nd April 2011, 03:20 PM
"Si cand deschid Mozilla urca pe la vreo 70 %, muzica se blocheaza, tin sa zic ca asta se intampla de 2 zile."

15 % e caz fericit :)

Am activat firewallu de windows.

Si antivirusu previne sa iei acel virus.

RaouL
22nd April 2011, 09:21 PM
Ok, am reusit pana la urma... mi-am reinstalat windows-u si mi-am si defragmentat HDD-ul.

Ce inseamna , cum se face o defragmentare si la ce e bun -> http://www.videotutorial.ro/?p=103 .

Am trecut pe un alt browser (Google Chrome), cel de la Mozilla folosea mai multe resurse + un addon plugin-container.exe pentru a putea vizualiza video-uri si erau niste resurse in + .

Cam atat !

pffffff cate am de instalat...

Toate cele bune ! Pasteti fericit !! :)

:tclosed: