PDA

View Full Version : !Ghid! Tactica de pick



FallenKid
30th August 2010, 01:08 AM
Ppasarel!
Tactica de pick

Viziune de ansamblu

Cine face pickul , unul sau mai multi oameni, trebuie sa detina calitati de a putea vedea usor toate aspectele importante care pot interveni. Un 5v5 format de o parte numai cu eroi de intel, iti garanteaza in majoritatea cazurilor o dominare sigura a liniilor la lvle mici. Cativa eroi de str pot combate foarte usor 5 inteli inca din midgame. Un hood sau un bkb, poate face la un moment dat imposibila victoria celor 5 magicieni. Este adevarat, ca daca adversarul nu reuseste sa puna astel de iteme, mai mult ca sigur va pierde, singurul deficit e ca ai nevoie de un joc impecabil si nu ai dreptul la greseli.

Stapanirea cunostintelor

Pickul trebuie facut pe baza unor date sigure si care se aproprie de incontestabil. Nu poti spune ca pui un Viper vs Void mid, iar daca Viperul pierde linia fara interventie exterioara, sa afimri ca a fost un pick prost. E un caz mai extrem ce am exemplificat dar sper sa se inteleaga ideea. In alte situatii e mai greu de cantarit importanta lucrurilor. Nu o sa poti sa stii mereu daca e mai important sa iei runa sau sa omori 5 creepi. Situatiile dintr-un joc 5v5 nu sunt mereu cum le-am prezentat in capitolele anterioare, cand lipseste un erou de ceva vreme nu prea iti mai permiti sa ataci cu 2 un erou repede pentru ca este posibil sa retalieze impreuna cu eroul lipsa si sa iesi in pierdere.

Raportul linii/5v5

Jocul depinde de multe lucruri, mai mult sau mai putin evidente, dar trebuie analizate pe cat posibil certitudinile. Poti sa ai linii foarte puternice, gen Na Potm, Lina Naix si sa detii controlul asupra lor. Dar ce te faci cand cei 5 eroi adversi, care beneficiaza de skill-uri bazate pe asediu, se ogranizeaza sa iti ia sistematic turnurile. O sa fii cam spectator cand ti se pun warduri de Rhasta la turn, si Enigma cu Warlock asteapta sa faci prima miscare. Ai putea zice ca intri cu vendeta si omori unul rapid, dar ce faci in momentul in care ei cand fac push-ul au deja sentri. Nu te poti baza pe greselile altora, cel mai indicat e sa analizezi ce poti face posibil si ce nu.

Ideal ar fi sa ai linii puternice si un 5v5 puternic. Exista situatii , sunt anumiti eroi care sunt buni si la 5v5 si pe linie : Wl, Leshrac, Puck, Tide, Es etc. Un set de eroi poate bate un alt set intr-un spatiu deschis , departe de valurile de creepi (Ex: ‘ Yurnero, Leshrac, Krobelus’), altii au avantaj cand ai creepul cu tine (Ex: ‘ES, Dirge..).

Raportul intre linii si 5v5 trebuie sa fie totusi echilibrat daca vrei o sansa de reusita mai mare. Slabiciunile unui set de eroi fac mai usor de combatut strategia daca setul respectiv nu are posibilitate de diversitate. Orice diferenta foarte mare intre aceste doua face ca gradul de dificultate sa fie foarte mare pentru obtinerea victoriei.

Alegerea eroilor in functie de counter-heroes

Cand zic couter-heroes ma refer la Rikimaru/Slardar, Enigma/Warlock, Brood/Pitlord, Chen/Es etc. , eroi care in general cu un skill de’al lor iti nulifica tie altul. Un Bane intr-un 5 la 5 vs un Warlock rabdator nu are cum sa dea o ultimata si sa nu ii pice roca in cap. Warlock este un counter bun pentru majoritatea eroilor cu ultimate puternice de channeling. Stunul de infernal desi mic, trece si prin bkb asa ca daca are grija la pozitionare si destula rabdare tu o sa ai o ultimata care o sa fie inutila.

Nu iti trebuie neaparat eroi la care magiile lor principale sa decida o bataie pentru a-ti optimiza pickul. De exemplu un Sandking o sa fie util vs un Clockwerk. Atunci cand acesta isi activeaza exploziile daca nu are posibilitate sa te vada invizibil nu o sa iti dea nici stun nici dmg atunci cand folosesti sandstorm.

Daca poti alege counter-heroes care in viziunea ta sunt utili si pe linie si in 5v5 si nu te dezavnatajeaza in aceste aspecte, nu vad de ce nu ai abuza din plin de aceasta perspectiva. Un erou counter pentru altul si doar atat o sa te oblige sa joci intr-un anunme fel (Ex: daca tu esti Pitlord sus si Brood face push jos, cam esti nevoit sa parasesti linia de sus si sa aperi jos atata vreme cat tu reprezinti singurul erou care ii poate face fata.) .

Alegerea eroilor in functie de playeri

O persoana care joaca un erou altfel decat a fost gandit sa joace in pick-ul respectiv, poate influenta in mod negativ mai mult decat crede. Pick-ul cand il faci, te bazezi pe niste argumente logice si trebuie sa ai un plan bine pus la punct. (Ex: Luam 5 pusheri care ar putea da devreme o baraca jos, dar sa fim si constienti ca daca nu reusim planul si depasim timpul gandit, mai mult ca sigur o sa pierdem).

Degeaba iei tu Nevermore daca nu ai un jucator care sa il poata folosi cu usurinta in ce ii propui. Intr-un cadru ideal fiecare jucator ar trebui sa poata juca orice bine, dar cu totii stim ca nu este niciodata asa. Alege eroii in functie de ce poate fiecare, fara sa te abati prea mult de la analiza liniilor si a 5v5-ului. Daca constientizezi ca exista eroi buni pe care echipa ta nu ii poate folosi cum trebuie, ori cauti ceva mai pe gustul tuturor sa il counterezi ori il banezi pur si simplu. Finala ENC si FARM4FAME a fost pierduta cu acelasi ban din partea adversarilor. De ce sa isi piarda ei timpu cum sa countereze, cand il pot bana si au scapat de o treaba.

Momente cheie

Sunt momente in joc care iti rastoarna situatia cu o usurinta inimaginabila. De exemplu, vezi ca au ales Omniknight, tu alegi Potm/Morf/Never etc (un erou de agilitate care sa profite din plin de folosinta purge-ului). Daca nu iei in calcul posibilitatea ca la un moment dat eroul cel mai repel dependent e posibil sa faca linken, ai sanse atunci cand se intampla sa zici impacat “nu prea mai avem cum sa ii batem”. O alta alternativa ar fi sa se foloseasca de repel incat sa nu te poti bate cu ei in 5v5 pana faci purge, iar in momentul ala ei deja sa aiba 2-3 bkb si sa iti faca counter-strategia inutila.

Itemele care de obicei rastoarna situatii sunt :

# DAGGER : Eartshaker este un bun initiator, dar este dagger dependent. Ca sa il folosesti la adevaratul lui potential trebuie sa poti sa sari si sa dai ultimata. Tidehunter este un alt initiator bun, nu este dagger dependent, dar cu puterea blinkului devine un pic mai puternic.

# BKB : Un BKB iti strica toate combinatiile de magii daca trebuie date repede. Ultimata de Zeus nu prea mai poate opri un initiator cu bkb /dagger si nici nu ii da dmg. Itemul asta face inutili o gramada de eroi de intel.

# HEX : Un disable in plus este de aur. Acest item poate transforma un erou care puteai sa il ignori in bataie intr-un target prioritar. Cand prioritatile se inmultesc de obicei realizezi ca nu ai ce sa mai faci.

# NECRO lvl 3 : La lvl 3 poti spune pa pa eroilor invisibili, si cel mai important, warduri-lor de pe harta. O folosire gandita si optimizata a necronomilor baga in “ceata” o echipa si iti face mai usoara castigarea de teren.

First pick / Second pick

Cand ai primul pick , ai si primul ban . Sunt multiple motive dupa care poti bana eroi, dar fiecare echipa in functie de ce are nevoie. Nu exista un model standard care sa fie clar si concis pentru ce trebuie sa faci si ce nu trebuie. Ce am gasit eu cat de cat util este ca nu trebuie sa banezi eroi care ii consideri imbalanced cand ai Fp. Scopul este sa te folosesti cat mai mult de tot ce consideri avantaj. Un meci intre echipe bune poate fi castigat lejer din ban nu din ban/pick.

Eroi care ii consider overpowerd : Dirge, Taurean Chieften, Batrider, Alchimist.

Eroi foarte buni: Na, Bane, Necrolite, Rhasta, Zeus. Lista se poate schimba de la o versiune la alta sau pur si simplu de la o cugetare mai adanca asupra pick-ului.

Cand ai second pick din prespectiva mea ai 3 variante:

! Banezi toti cei 4 eroi care ii consideri prea puternici

! Banezi doar 1 si ai grija ca in final sa ramana 3 , 1 ia el , 2 iei tu

! Banezi 2 si tu iei 1 el ia 1

In mod clar daca sunt mai mult de 4 eroi puternici se schimba tactica dar in principiu ideea ramane aceeasi.

Avantajele sunt simple, daca ai Fp ai toate sansele sa joci niste eroi care iti plac si cu care esti obisnuit. Cand ai second poti sa profiti de o greseala de-a lor si sa iei la final un erou care poate fi counter foarte bun pentru ce consideri ca au gandit ei.

Cel mai bun sfat legat de pick e probabil sa exersati. Dureaza foarte putin si ofera rezultate bune. Eu unul am facut un JPG cu pozele la toti eroii si l-am tras la imprimanta. E mult mai usor sa ai o viziune de ansamblu cand le vezi imaginile la toti la un loc


Ghid facut de TeG-Ppasarel.

Raptor7
30th August 2010, 02:30 AM
Frumoase ghiduri astea a lui ppasarel, am citit si eu cateva dintre ele acu 1 an sau 2. Le recomand tuturor jucatorilor de pe Romania.

Ms pentru postare, FallenKid.

Immortal.Dani
30th August 2010, 09:05 AM
Romania will become stronk now !!!

Imba capts FTW.

demon-storm
30th August 2010, 12:42 PM
LOL dc zues ba eu aleg troll ma duc mid si farmez si ii bat pe toti !!!
Cam asa ceva :)

DRG-
30th August 2010, 03:38 PM
Gj, bun ghid, foarte util pentru incepatori si nu numai.

[SyS]-Killer
30th August 2010, 03:52 PM
pacat CA nu o sa invete nimeni nimic din el

-Decay-
30th August 2010, 05:04 PM
mamaaaaaaaa ce de litereeee io nu citesc asa ceva

Leemn
30th August 2010, 06:11 PM
Sincer e destul de irelevanta chestia asta pe un canal public gen RO, mai degraba cred ca ar fi echlibrat un -ar decat sa fie un capitan care alege bine si unu care ia eroi exact random, cand dai la oricine face request lvl 2 e clar ca de cele mai multe ori o sa fie pickuri fara sens.

Ideea pe ro e asa: care are maiden, wd sau es a castigat meciu, si ei nici macar nu stiu cum se joaca de fapt eroii aia.
Deci, care stie sa faca pick stie, care nu stie oricum n-o sa citeasca topicul asta, ca daca era interesat sa faca pick bun invata de la altii sau de pe net inainte sa fie capitan. :D

demon-storm
30th August 2010, 07:21 PM
Sincer e destul de irelevanta chestia asta pe un canal public gen RO, mai degraba cred ca ar fi echlibrat un -ar decat sa fie un capitan care alege bine si unu care ia eroi exact random, cand dai la oricine face request lvl 2 e clar ca de cele mai multe ori o sa fie pickuri fara sens.

Ideea pe ro e asa: care are maiden, wd sau es a castigat meciu, si ei nici macar nu stiu cum se joaca de fapt eroii aia.
Deci, care stie sa faca pick stie, care nu stie oricum n-o sa citeasca topicul asta, ca daca era interesat sa faca pick bun invata de la altii sau de pe net inainte sa fie capitan. :D
+1
Si daca tot dati lvl 2 la tot pubberu ce-ar fi sa stergeti threadu asta ca doar stiti k NIMENI, DAR ABSOLUT NIMENI din care are lvl 2 la plesneala sigur nu le citeste, si voi stiti asta, iar cei care sunt interesati stiu deja pickuri decente.
Si-asa avem capitani buni care fac pickuri bune, care la randul lor sunt jucate prost gen dominator venge.. ce ne mai trebuie si capitani care fac pickuri 4 carry + venge care la randul ei e jucat carry de asemenea.
Ideea mea este sa implementati lvl 3 pt chall si lvl 2 pt hosting sau lvl 1 pt host si lvl 2 pt chall. Sau uitati de asta si stergeti lvl 2 la 90% din populatia comunitatii.
Daca nu sunteti de acord cu ideea asta atunci inseamna ca vreti sa lasati comunitatea la nivel public... mai bine ar fi 2-3 capitani buni de la care ar invata si cei mai putin buni, iar dupa ce au invatat cat de cat: un promote request decent nu : "SALUT SUNT VASILE VREAU LVL 2 pe contul TROLLboots" si formula de asslick... pardon de multumire "Multumesc anticipat"
Sper k n-am jignit pe nimeni cu postul acesta.

mapY^
15th November 2010, 04:42 PM
Pai sa raman io capitan si cu Sir.Pain =)))) restu spect xD, oricum cunosc multi jucatori buni care nu vor nci batuti sa stea capitani pe RO tocmai ptr ca nu vor sa cedeze psihic :-j

C0r73z
12th February 2011, 08:37 PM
tu distrugi playerii psihologic....

i.liKe.BeeR
31st March 2011, 05:35 PM
Foarte tare ghidul:)

Avalon
29th April 2011, 07:55 PM
nushtiu ce tot spuneti cu convingere ca NIMENI insa NIMENI absolut NIMENI no sa citeasca acest ghid.

Nici macar nu am lvl 2 ,ci 1,si misa parut un ghid foarte interesant care lam citit cuvant cu cuvant,si de asemenea pot spune cu convingere ca am mai invatat anumite detalii care inainte nu le cunosteam/nu eream constient de acestea din acest ghid