PDA

View Full Version : Športy



grimasko
18th February 2010, 06:52 PM
Myslel som, ze k rozvijaniu "sportoveho ducha" tu chybal topic takze..
piste ake sporty trenujete, kde, kedy, ako, s kym, napiste nejake info o sporte, pripadne poradte co by sa v danom sporte malo/nemalo atp. (posledne body sa tykaju hlavne "netradicnych" sportov)
__
Ja zacnem..
urcite ste uz o tomto sporte niekde poculi/citali a pod., takze..
v lete, ak mam cas pravidelne behavam a popritom sa venujem Parkour-u (http://www.traceur.sk/), (Le-parkour z FR.) co by som v jednoduchosti popisal ako "prekazkovo-relaxacny beh". Prekazkovy preto, ze cielom Traceurov (tzv. "parkouristi") je dostat sa z bodu A do bodu B za co najkratsi cas, vedeni heslom "Le Parkour hľadá cestu tam, kde iní vidia prekážky." Relaxacny sport je to z toho dovodu, ze pri tomto sporte oddychuje psychicka cast vasho tela. :) Takyto prekazkovy beh so zopar kamaratmi pomaha pri uvolnovani mysle, napomaha k vyrovnaniu dusevnemu kludu a taktiez posobi anti-stresovo.
Pokial si dobre pametam, tak parkour sa deli na stunt-parkour a freerunning. Ja osobne preferujem tzv. freerunning, ktory je menej narocny na fyzicku zdatnost, kedze, ako nazov napoveda, ide o volny beh s volnym stylom, bez nejakych obmedzeni/poziadaviek.
Stunt-parkour je tak trochu sutazny (Medzi komunitou! Nikdy nebolo cielom parkouru sa komercne prezentovat!!). Kladie vecsi doraz na schopnosti jednotlivca a vyzaduje si perfektnu kondiciu a vyrovnanost.
Tento sport nie je vekovo ani financne obmedzeny, moze ho praktikovat ktokolvek, a to doslova. Staci si obut pevnu sporotvu obuv a vyrazit na nejake ihrisko, ulicu, alebo dokonca do lesa! Musim vsak varovat fyzicky menej zdatnych ludi, pripadne ludi, ktori sa chystaju zacat.
CITAJTE POZORNE!
Dbajte na maximalnu bezpecnost a to v kazdom pripade!
Netrufajte si na narocne skoky/triky, kym neviete s istotou, ze ich mate pod kontrolou! Ucenie sa roznych kuskov trva aj niekolko rokov a aj majstri s dlhorocnou praxou maju niekedy problem vykonat ich.
Vzdy pouzivajte PEVNU obuv!
Nikdy sa nevytahujte nad ostatnich! Najme zaciatocnikov. Moze sa Vam to vypomstit.
Trenujte v kolektive! Poproste kamarata, ci by na Vas mohol dohliadnut/davat pozor.
V prvych mesiacoch trenujte kondicku (ak ju nemate v dobrom stave) napr. behanim, plavanim. Posilujte, ale nie v posilovni! - na internete sa nachadza mnozstvo navodov ako korektne cvicit potrebne svalstva. (Isty praotec parkouru tvrdil, ze cvicit treba s telom a nicim inym!)
No hlavne sa NEPRECENUJTE!

Pevne verim, ze som na nic nezabudol, a ze som pripadne niekomu pomohol. :)

Dufam, ze sa tu vyvinie pekna debata na urovni. Samozrejme, nemusite sa rozpisat ako ja, staci, ked napisete, ake sporty trenujete a nejaka ta veticka k nim. :) Dakujem

Felixar
20th February 2010, 09:43 PM
ani sem si tohodle topicu nevšiml - a to mne dost mrzí :(
Le Parcour znam dobře jeden čas sem to zkoušel, bohužel sem trénoval na vesnici a tam toho moc neni tak sem z kámošem přešel na skály a zkusili sme základní dopady. Všechno šlo perfektně než se kolega předcenil a chtěl přeskočit takovou malou propast :D :D
Od té doby na to kašle a samotného mne to neba :)

0wnage
21st February 2010, 01:04 AM
grim, daj nejaké tvoje video.

grimasko
21st February 2010, 08:59 AM
Nemam zatial ziadne :-D

0wnage
21st February 2010, 05:28 PM
Tak spravím ne? :D alebo nejaké fotečky? :D

grimasko
21st February 2010, 09:01 PM
V lete urcite budu. ^^ Ty sa pochval..
Inak, musim sa priznat, ze flipy este neovladam :D

anyway
t0GIuWoJGxk

0wnage
22nd February 2010, 06:05 PM
Hned v prvý deň by som bol mŕtvy :D

mankind
16th July 2010, 12:27 PM
kamoši dlho robili tiež parkour a boli dosť dobrí :) ... ja som to mal vždy piči bo osobne mám strach z výšok :D takže keď som pozeral jak niekto skákal z 2m výšky napr a jebol ten kotúl vyjebaný tak no chance :D

[W3PD]rebrik
16th July 2010, 12:31 PM
kotúl vyjebaný ?:D

FogyX
28th October 2010, 03:23 PM
ja ovladam kopy chodil som na karate jogu a tai chi momentalne sa nicomu nevenujem lebo mam prefajcene pluca a hulim ale techniku som nezabudol.

smradlave_nohy
5th November 2010, 07:51 PM
Moj brat tiez robil nejaky ten cas parkor. Chcel som skusit aj ja tak som zacal skakat. Vsetko pohode slo az som raz zle dopadol a zlomil som si nohu :/ V tedy som si povedal ze uz nebudem skakat, mozno :D btw sa mi tento sport paci a mozno by som sa mu v buducnosti aj mohol venovat.

smradlave_nohy
5th November 2010, 08:11 PM
Ja robim sport na Slovensku dost neznami. Vola sa ultimate frisbee inak povedane hadzanie taniera. Hra sa 7v7 na ihrusku dlzkov podobne futbalovemu ale podstatne uzsie. Cielom je dostat tanier z jednej strany ihriska na druhu(do konovej zony(nieco ako branka)) a to tak ze si hraci jedneho timu medzi sebou nahravaju tanier. S tanierom v ruke sa nesmie hybat, moze sa robit len basketballovi krok. Po spadnuti taniera na zem ziskava tanier druhy tim. Takisto ked ho ziska ked ho chyti vo vzduchu. Na tomto sporte sa mi paci ze je bezkontaktny a ze nema rozhodcu. Hocijaky kontakt medzi hracmi sa moze povazovat za faul. Pri takomto problmeme sa hraci dohodnu medzi sebou. Tazke rozhodcu si robi hazdy sam.
Ja hram uz asi 4 roky. Zacal som len tak s kamaratmi a teraz som zacal chodit na treningy timu First date Kosice. Tak sa chcete pridat kludne napiste :)
A na zaver pre ilustraciu video :
http://www.youtube.com/watch?v=aAyEti-_lR8

LordDevil
5th November 2010, 08:16 PM
ja som z kosic:D:D

Laryk
5th November 2010, 08:39 PM
proč by se grim nemohlo prosimtě cvičit v posilovně ?

jinak mnoho let hokejbal, dneska už z časových omezení jen posilovna a jedenkrát týdně fotbal

fotbal všichni znáte a posilování je na vysvětlování na dlouho

hokejbal je muck a ten taky určo znáte :D